KOVAN
Yukarı
KOVAN
FATMA ŞİMŞEKOĞLU

KOVAN

Bu içerik 112 kez okundu.

“Hepimiz Aynı Kovandayız”. 

 

Kadınlık arı kovanı gibidir. Hayatın içinde her şey kadının etrafında döner. Oysa yaşam erkek egemen bir dünyadır. Bunu çok küçük yaşta öğrendim. Kadınlar için tasarlanmayan bir dünyada yaşamak olması gerekenden çok daha yorucu. Kadını ciddiye almayan ve daha az önemli olduğun bir dünyada güçlü kalmak. Tıpkı “kraliçe arı” gibi 

Arılar korkuyu tanır, sevgiyi de. Korkan biri olursa sokuverir. Arı kadın gibidir. Sen onu seversen sana zarar vermez. Bal yapar. İlgisiz bırakırsan kovanıyla söner gider. 

Arı kovanları savunmasızdır hayatın ortasında.  Ayı gelir pençe atar dağıtır. Hiç kimse sesini çıkartmaz. Ayıdır der, geçer. 

Kadınların trafik kazasında ölme ihtimali erkeklerden %75 daha fazla çünkü çocukluk oyunları bile erkeklere hayatı öğretirken senin bebekli bir evde kendini hayal etmen ve tasalanmadan eğlenmen bekleniyor. Elbette bu; bir sıfırlık hayatın gerisinden başlama hali  kadın insanın yaşama hevesini kıran büyük bir şey değil. Bu tam anlamıyla bir milyon cam kesiği ile baş etmek gibi zorlayıcı ve acı verici olsa da erkeklerin yaşamda kapladıkları alanı ve sahip oldukları hakları, sürekli yükselen ve artan seslerini, büyürken öbür erkekleri gören ve bu yüzden daha üstte, daha güçlü hisseden gözlerine süze süze dimdik ve dümdüz bakmak gibi. Onlara bakışımızdaki boşluğu hissettirmeli sık sık. 

Kadının bastırılmış öfkesi, dünyanın erkeklere sunulduğunu bilerek kendilerinden nasıl memnun olabildiklerini merak edişimizde saklı. Bu yüzden bakın erkeklerin dik dik gözüne gözüne işte. İyi gelir. 

Pek kadın ne yapmalı? 

Kadına karşı kurulu bir sistemin basamakları nasıl tırmanılır? 

Söyleyeyim. Uyum sağlarsın. Hayatta kalmayı öğrenirsin. Her zaman gurur duyacağın şeyler yapamazsın ama yine de yaparsın. Kadın olursun. Tıpkı kraliçe arı gibi. Hayatta kalmak için savaşırsın. Bu yüzden savaşmayı öğrenmemiş kadın yoktur… 

Sende Yorumla...