BEŞ ŞEY BEŞ ŞEYİ GETİRİR (1)
Yukarı
BEŞ ŞEY BEŞ ŞEYİ GETİRİR (1)
SABAHATTİN HAMİDİ

BEŞ ŞEY BEŞ ŞEYİ GETİRİR (1)

Bu içerik 581 kez okundu.

       Rahmetten kovulmuş olan şeytanın şerrinden, yine bütün mahlûkatı yaratan Allah’a sığınırız. Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla başlıyoruz.

 Tüm övgüler-tüm takdirler-tüm beğeniler, Alemlerin sahibi, alemlerin besleyeni ve terbiye edip yetiştiricisi olan Allah’a mahsustur

Salat ve selam Kâinatın efendisi, insanlığı en doğru yola ileten, rehber ve rahmet Peygamberi, efendimiz Muhammed sav’e, onun seçkin ashabına ve kıyamete kadar o çizgi üzerinde şaşmadan yürüyenlerin üzerine olsun.

    Kıymetli Okurlar; Bu yazımızda sizlerle, içinde yaşadığımız hayatın ve bu hayatı yaşarken uğradığımız sıkıntı, bela ve musibetlerin ana sebeplerini teşkil eden ve çözüm yollarını beyan eden bir hadisi şerifi sadece ana hatlarıyla paylaşmaya çalışacağız inş.

    Birbirimize neden düşmanız ? düşmanlıklarımız neden artıyor ? Huzurumuz neden yok? Görülmemiş ve elem verici hastalıklarla neden cebelleşip durmaktayız? Kanaat neden kalmamış? Bereket, şefkat ve merhamet ve daha niceleri neden yok olmaya yüz tutmuştur..... ?

İşte bunların tümünün oluşunun ana sebeplerini ortaya koyan beş maddeli bir mesaj efendimiz s.a.v den.

*-BEŞ ŞEY BEŞ ŞEYİ GETİRİR. Her şeyin yasa ve kanunlarla yönetildiği gibi evren de yüce Allah’ın yasalarıyla yönetiliyor. Allah celle celelühü kimi takdiratlarını yasalara bağlamış. Yaşayışa göre karşılık vermiş ve beklentileri belirlemiştir.

   Yani yaşadığımız ve yaşıyor olduğumuz bir hayata göre karşılık görüyoruz ve göreceğiz.

İşte bu aktaracağımız hadisi şerif de beş şeyi yaptığımızda karşımıza çıkacak beş şeyin olduğunu ve olacağını bizlere beyan etmektedir efendimiz sav.

 

Yüce Peygamber sav bu beş maddeyi bizlere şu şekilde beyan etmektedir:

 

1-Ahde vefasızlık. Verilen söze sadık olmama. Vefa göstermeme. Buna uygulanacak müeyyide ve verilecek karşılık düşmanların tasallutudur. İnsanlar arasında ki ölümlerin artmasıdır.

2-Allahın indirdiği ölçüler ve yasalarla yönetmemek, Kuran ve sünnete dayanmayan bir yönetim ve idare şekli; Fakirliği ve düşmanın tasallutunu getirir.

3-Fuhşun yaygın ve alenileşmesi halinde, adı konmamış hastalıklara dayalı ölümlerin doğmasına yol açar.

4-Ölçü ve tartıda hile yapma, adaletsiz ve haksız bir muamelede bulunma; İşte bu davranış biçimi kıtlığı doğurur ve yeryüzünün sofrasını kullara dürmesine yol açar ve zalim yöneticilere meydanı teslim eder.

5.Zekatı men etmek. Sosyal denge ve adaleti sağlayıcı özelliği olan mali sorumluluklarını yerine getirmezler. İşte böyle davranan topluluklara Allah yağmuru yağdırmaz, yağmuru onlardan esirger.diye buyurmaktadır.

Bu 5 maddeyle ilgili izahatları bir sonraki ki yazımızda daha geniş bir şekilde izah etmeye çalışacağız inş.

Mevlam bu gerçekler doğrultusunda bir hayatı yaşamayı cümlemize nasip etsin. Bela ve musibetlerden kurtuluşu Yüce Allah  ve Efendimiz sav’in bizlere sunmuş oldukları yolda yürümeyle mümkün olabileceği mantığına sahip bir Müslümanlığı nasip etsin. Bizleri ve evlatlarımızı cehennem ateşinden muhafaza etsin. AMİN

 

Sende Yorumla...