OBEZ BATMAN
Yukarı
OBEZ BATMAN
DYT. HÜLYA ÖZEL

OBEZ BATMAN

Bu içerik 325 kez okundu.

Obezite; Bedeninin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üzerine çıkmasıdır. Dünyada en sık görülen ve en tehlikeli 10 hastalıktan biridir.

(DSÖ) Dünya Sağlık Örgütüne göre Fazla kiloluk ve obezite Tip 2 diyabetin %80’ inden, iskemik kalp hastalıklarının %35’inden ve hipertansiyonun %55’ inden sorumludur ve her yıl 1 milyondan fazla ölüme neden olmaktadır. 

Türkiye Avrupa erişkin obezitesinde ilk sırada maalesef.

Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, yetersiz fiziksel aktivite, sosyo-kültürel etmenler, gelir durumu, hormonal ve metabolik etmenler, genetik etmenler ve psikolojik problemler risk faktörüdür.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre;

1-Türkiye’de obezite sıklığı %31.5 (Her 100 kişiden yaklaşık 32’si)

2-Erkeklerde obezite sıklığı %24.6 (Her 100 kişiden yaklaşık 25’i)

3-Kadınlarda obezite sıklığı %39.1 (Her 100 kişiden yaklaşık 39’u)

4-Bel çevresi kalınlığı normalin üzerinde olan erkeklerin sıklığı %52.1, kadınların sıklığı 71.1

5-Bel çevresi kalınlığına göre erkeklerin %27.9’u ve kadınların %52.9’u Yüksek Riskli grupta yer alıyor.

6-Türkiye fiziksek aktivite olarak inaktif olanların sıklığı %42.4 (Her 100 kişiden yaklaşık 42’si)

7-Son bir yıl içerisinde para ve diğer kaynakların yetersizliği nedeniyle gıda bulamama kaygısı yaşayanların sıklığı %23.4.

Obezite ile Mücadele Alt Komisyonu Raporuna göre, Türkiye‘de obezitenin en yüksek görüldüğü bölgeler yüzde 37,5 ile Batı Karadeniz ve yüzde 36,9 ile Orta Anadolu Bölgesi, en az görüldüğü bölgeler yüzde 24,2 ile Güneydoğu Anadolu ve yüzde 24,5 ile Orta-Doğu Anadolu öne çıkıyor.

Kadınlarda obezite oranı yüzde 39,1 iken, erkeklerde yüzde 24,5 oranında. Verilere göre, nüfusun yüzde 34’ü ise aşırı kilolu.

Aynı durum ilimiz için de geçerli, özellikle son birkaç sene içinde obezite oranları artmış durumda.

Tabi güncel durum pandemi ile son iki senede daha da kötüleşti, bu oranlarda da artış bekliyoruz. Kliniğe başvuranlara ve çevresel analizlere bakınca ilimizde de obezite %50 ye yakın arttış söz konusu, iki kişiden birinin kilo problemi var.

Covid-19 etkisi: Türkiye'de fazla kilolu ve obeziteli bireylerin sayısı arttı. Özellikle online diyete bu süreçte daha çok talep oldu. Mevcut potansiyel yaklaşık iki katına çıkmış durumda.

Pandeminin ortaya çıkardığı stres ve kaygı, evde geçirilen zamanın artması, bu sürecin getirdiği sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve tedaviye ulaşımdaki güçlükler gibi faktörler obezite oranlarında artışa sebep oluyor. Yapılan çalışmalar, obeziteli bireylerin Covid-19 enfeksiyonuna yakalanma ve Covid-19 hastalığını daha ağır geçirme riskinin de normal kilolu bireylere göre daha yüksek olduğunu göstermektedir.

 

Günümüz koşullarında, daha az hareket, daha fazla kalorili beslenme, fast-food olarak tanımlanan sağlıksız, rafine karbonhidratlardan zengin bitkisel liflerden fakir, aşırı yağlı besinlerin tüketimi, tuz ve şeker miktarı yüksek paketli gıdalar, öğün sayısı ve beyaz ekmek tüketimin artması, porsiyonların büyük olması gibi pek çok neden obezitenin gelişmesine zemin oluşturuyor. Bunlara dikkat etmek lazım. Etiket okumak, paketli gıdaları azaltmak da farkındalık için ilk adımlardan.

 

Bu konuda farkındalığımızı arttırmalı Sağlıklı beslenmeye ve günlük egzersiz yapmaya özen göstermeliyiz. İnternete satılan, içeriği bilinmeyen, hekim-eczacı onayı olmayan ürünler güvenilir değildir.

Zayıflama çayları, ilaçları diye satılan ürünlerin çoğunda etikette yazılmasa da içeriğinde sibutramin, kimyasal etken bulunmakta. Çarpıntı, kronik kalp rahatsızlıkları, tansiyon, böbrek - karaciğer ve ruh hastalıklarına neden olur. Ölümle sonuçlanan vakalar da mevcut.

Sağlık durumuna ve özelliklerine göre bir beslenme programına başlamalı. Hekim, diyetisyen, psikolog, fizyoterapist eşliğinde multidisipliner bir yaklaşım ile sağlıklı yollardan bu süreci geçirmeliyiz. Kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın, Önceliğimiz her yönden sağlık...

Sende Yorumla...