PARAN YOKSA ELEKTRİKTE YOK
Yukarı
PARAN YOKSA ELEKTRİKTE YOK
VEYSEL KESKİN

PARAN YOKSA ELEKTRİKTE YOK

Bu içerik 272 kez okundu.

Kozluk ilçesine bağlı köylerde borç yüzünden su pompalarının elektriğini kesmek ve insanları susuz bırakmak insan hakkı ihlalidir.

Yazın kavurucu sıcağında insanları ve hatta hayvanları da susuz bırakmak hangi vicdana sığar bilemiyorum.

Kozluk ilçesine bağlı Bekirhan beldesindeki Yeniçağlar (Zîlan) köyü ve Bacak (Bacaxê) mezrası ile Karpuzlu (Selîvê),  Samanyolu (Kanîkê),  Dövecik (Malê Gir),  Parmakkapı (Hiskut),  Taşlıdere (Holê) ve  Eskice (Xoxê) köylerinde sular 20 gün önce DEDAŞ tarafından kesildi.

Köylüler su ihtiyaçlarını dere ve göllerden karşılıyor.

Aracı olmayanlar kavurucu sıcakta bidonları sırtlayarak temel ihtiyaç olan su ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Bu konu günlerdir gündemde hatta meclise de taşındı hiç bir sonuç alınamadı.

Ebetteki yılların birikmiş elektrik borcu vardır.

Bunu ödemeyen köylüleri elektrik kesilerek cezalandırmak doğru ve insani bir davranış değildir. Uzlaştırıcı ve arabulucularla bu işin çözülebileceğini düşünüyorum.

Köylülerinde bu duruma bir daha düşmemek için birazcık çaba göstermesi ve borcu ödemesi gerekir.  Devlet maddi durumu iyi olmayan vatandaşların elektrik borçlarının yarısını zaten ödüyor. Ekonomik zorluklar çektiğimiz doğru.

Madem ödeme güçlüğü çekiyorsunuz Batman Valiliğine başvuruda bulunun burada yapılacak inceleme sonrasında yardıma muhtaç olduğunuz tespit edilmesi üzerine zaten devlet faturalarınızın yarısını ödeyecektir.

Haa bunu yapmıyorsanız demek ki yardıma muhtaç değilsinizdir. Bunun için her vatandaş gibi sizde elektrik su ve vergi borcunuzu ödeyeceksiniz.

Ben ödemem diyorsanız elektriğiniz de suyunuz da kesilir ve o borç hep boynunuzda kalır.

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...