KAN BAĞIŞI BAĞIŞ YAPTIĞINIZ KİŞİ İÇİN DEĞİL; SİZİN İÇİN DE YARARLI!
Yukarı
KAN BAĞIŞI BAĞIŞ YAPTIĞINIZ KİŞİ İÇİN DEĞİL; SİZİN İÇİN DE YARARLI!
ŞENAY ÖNALA

KAN BAĞIŞI BAĞIŞ YAPTIĞINIZ KİŞİ İÇİN DEĞİL; SİZİN İÇİN DE YARARLI!

Bu içerik 369 kez okundu.

Kan bağışı dünyanın her yerinde var olmakta Batman şehrimizin de başlatmış olduğu kan verme kampanyası verenin alan kadar fayda gördüğü bu bağış için hepimiz kolları sıvayalım. Türkiye'de her dört saniyede bir ünite kana ihtiyaç oluyor, buna rağmen hiç sorun yaşanmıyor.

Çünkü lazım olduğunda, kadın erkek herkes koşuyor, “önce benden alın” diyerek kolunu uzatıyor.

Kan bağışında bulunmak toplumsal sorumluluktur. Ülkemizde her gün birçok tıbbi vaka meydana geliyor. Yaşama tutunabilmeleri için kana ihtiyaç duyuluyor. Kan üretilmediği için insanlar tarafından bağışlanmaları gerekmektedir. Kan bağışı olmasaydı bugün birçok insan hayatını kaybedebilirdi. Düzenli olarak kan bağışında bulunmak aynı zamanda hayat kurtarır. Kan insan hayatı için önemli sıvıdır. Dokularımız, organlarımız ve tüm vücudumuz kan dolaşımına ihtiyaç duyar. Kanımızın birinin yaşama tutunmasını sağlıyorsa manevi olarak huzura kavuşuruz. Bugün bize lazım olmasa dahi yarın çok sevdiğimiz birine lazım olabilir.

 

Ülkemizde binlerce kalıtsal kan hastalığı ve kanser hastası bulunuyor ve bu kişiler, devamlı olarak kan nakline ihtiyaç duyuyor. Pandemi döneminde azalan kan bağışları, kan nakli olmadan hayatlarını devam ettiremeyecek bu hastaların zor günler geçirmesine neden oluyor. Bu sebeple Kızılay, 1 kişi kan verir, binlerce kişiye umut olur.” projesini hayata geçirdi.

 

Kan bağışçılarının güvenliğini her zaman ön planda tutan Kızılay Kan Merkezleri, bu dönemde de maksimum hijyen koşullarını sağlamış olarak bağışçılarımızı bekliyor.

Peki ya gelin bakalım.

Kan vermenin vücudunuz için faydalarını bilmemizde fayda var.

 

Kan bağışı yaptığınızda sadece ihtiyacı olan insanın sağlığına kavuşmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kendi sağlığınız için de olumlu bir şey yapmış olursunuz. İşte kan bağışı sonrasında sağlığınızdaki olumlu değişiklerden en önemlileri şunlardır:

 

- Kan hücreleriniz yenilenir.

- Kan yapan organlarınız daha sık çalışır hale gelir.

- Sosyal sorumluluk ve ait olma hissini geliştirerek ruhsal olarak da rahatlarsınız.

- Genç hücreler dolaşıma katıldığı için, bağışıklık sistemi aktivitesi değişir.

- Kanınızdaki yüksek yağ oranı düşebilir.

- Kalp krizi ihtimalini %90 oranında azalttığı ifade edilmektedir.

- Her kan bağışladığınızda, kan sayımı ve kanla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testine tabi olursunuz.

Bizden bir şey eksilmiyor

Sağ elin verdiğini sol el görmeden yapılacak en güzel hayırlardan biri olan kan bağışında 10 defa kan verince Kızılay sizi bu ödüle layık görüyor. Bu sembolik hediyeden daha değerli olan şey ise verdiğiniz kan siz gece uyurken bir hastanın iyileşmesine vesile oluyor. Ve şu da var Kızılay her kan bağışı için bir ağaç dikiyor sizin adınıza. Bugün 10 Ağaçlık bir ormana, hiç bilmediğiniz insanlara canınızdan bir parça verme hiç başarısı olmayıp hayatında madalyaya hasret insanlarsanız gelin kan bağışına gelin Amel defterini sürekli açık tutalım. Kan verip can verelim.

Eeeeee ne duruyoruz

Hadi hep birlikte kan vermeye

Can vermeye…

Sende Yorumla...