HAZIR GIDA HAZIR ZEHİR
Yukarı
HAZIR GIDA HAZIR ZEHİR
SELAHADDİN BİÇEN

HAZIR GIDA HAZIR ZEHİR

Bu içerik 677 kez okundu.

Hazır gıdaların % 99ından katkı maddeleri yani kimyasallar bulunuyor. İster kapalı ambalajında olsun ister açıkta satılsın fark etmez. Market ve AVM'lerde bu hazır gıdalar pazarlanıyor. Bu katkı maddeler üretici malını daha uzun süre muhafaza etmek, ilgi çekmek için koku renk gibi bazı fiziksel ve kimyasal özellikler için kullanılıyor. Bu kimyasallar amacına uygun olsa da insan sağlığı için oldukça tehlikelidir. Bu gün market, süper market ve AVM’lerin dev raflarını süsleyen hazır gıdalarla doludur. İnsanların çoğu bu gıdaların etiketini okumuyor, ya da okumak istemiyor okumaya çalışan kişileri ise bir zorluk bekliyor ancak büyüteç ile okuyabilir. Bilinçli üretici bunu bilerek küçük ve karmaşık yazılarla yazıyor.  Bu katkı maddelerin içeriğini bilenler sağlık acısından tehlikesini çok daha iyi anlıyor ve görüyor. Tehlike gerçekten büyük laboratuar analizleri sonuçlarında ciddi hasatlıklara neden oldukları gösteriyor.   Sizlere sunacağım bu kimyasallar laboratuvarda test edilip sonuçları pozitif olan maddelerdir.

Zararlı bazı katkı maddeler, bulunduğu ürünler ve sebep olduğu hastalıklar şu şekildedir.

NİTRAT, NİTRİT VE MONOSODYUM GLUTAMAT (E251, E252 E250 E249, E621 kodlarıyla gösteriliyorlar), bu katkı maddeler bozunmayı engelleme ve lezzet artırıcı amacıyla kullanılıyor. Bu kimyasallar: bağırsak, akciğer kanseri riskini artırılıyor, Alerjiye yol açabiliyor, Migreni tetikleyebiliyor, obeziteyi artırılıyor. Bu katkı maddeler özellikle sucuk ve sosis gibi ürünlerde bol miktarda vardır. POATASYUM SORBAT (E202) :DNA ya hasar verebilir. Hazır pasta ve keklerde vardır.

SODYUM METABİSÜLFİT (E223),  ASESULFAM K (E950), NEOHESPERİDİN DC (E959) gibi kimyasallar Bisküvilerde katkı maddeleri olarak kullanılıyor. Bu kimyasallar, baş ağrısına, alerjiye, DNA hasarına yol açarlar.

POTASYUM BROMAT (E924) . Bu madde özellikle fırıncılıkta unların beyazlaştırılmasında kullanılıyorlar. Dünyanın gelişmiş ülkelerde kesinlikle yasaktır  (Türkiye'de serbesttir) yapılan laboratuar analizlerinde kansere yol açtığı ispatlanmıştır.

TRANS YAĞLAR: herkesçe artık tehlikeli biliniyor. Bitkisel yağların yanı sıvı yağların hidrojenle (H2)  doyurması ile elde edilen katı (margarin) yağlardır. Bu margarinler, hamur işlerinde, hazır yemeklerde soslarda, kızartmalarda kullanılıyor.  Trans yağlar, kolesterol, kalp rahatsızlıklara neden oluyorlar. Aldığımız ürünlerin bazen trans yağ içermez diye yazılar olsa bile mutlaka o hazır gıda da eser miktarda trans yağ içerir bu ifade ihmal ediliyor.

Bu ve buna benzer diğer kimyasallar de sağlık üzerine olumsuz etkileri vardır.  Peki, ne yapılmalı bu durumda; gıda etiketleri okunmalı, sağlığa çok zarar veren katkılı maddeler tüketilmemeli, ev yapımı gıdalara daha fazla yönelmeli, beyaz un ve mamulleri tüketilmemelidir. Hazır meyve sularından ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı onu yerine meyveler tüketilmeli…

Unutmayın insan vücudunun bu katkı maddelerin hiç birine ihtiyacı yoktur. Sağlığımız için faydalıdır diye bu kimyasallar kullanılmıyor. Bu bilinçte olursak birçok hastalıkta kurtulmuş oluruz.  

Sende Yorumla...