İNSAN YOLCULUĞU-2
Yukarı
İNSAN YOLCULUĞU-2
SERDAR FEYYAZ ONUR

İNSAN YOLCULUĞU-2

Bu içerik 99 kez okundu.

Peki..

 Sizde var bende yok veya bende var sizde yok.

Bu nasıl olacak?...

Siz bana bir şeyler vermeye çalıştınız ama benden bir şeyler alamadınız. Tersi benim içinde geçerli.

Ne olacak?

İşte güzellik burada yatıyor. İnsanlık burada yatıyor. İşte insan olmanın erdemi burada saklı sevgili okurlar. Özellikle öğretmenlik mesleğinde bu tarz düşünce ve yaklaşım çok daha önemli. Tecrübeli bir mühendis, işe yeni başlayan meslektaşına; tecrübeli bir müteahhit, işe yeni başlayan meslektaşına tecrübesini vermezse de olur. Neticede işe yeni başlayan meslektaşları binde bir ihtimalle de olsa bile, inşaatını bitirdikleri binanın içinde oturan birkaç cana mal olabilirler. Ama öğretmenlik mesleği her yıl 30-40 cana mal olabilecek hatayı kaldıramaz, kaldırmaz. Bir gün vermiş olduğu eğitimdeki hatanın kendisini de vurabileceğini düşünemez. İşte bu noktada; bilgilerimizin ve tecrübelerimizin meslektaşlarımız arasında paylaşılması konusu daha da önemini göstermektedir. Sıkıntımız, bilmemekten değil, bildiklerimizi tatbik etmemekten ve başkalarına aktarmamaktan doğmaktadır.

 

Bilginin sınırsız olduğu çağımızda; neyi, ne kadar bildiğimiz önemli değildir… Önemli olan; bildiklerimizi, yaşadıklarımızı, tecrübelerimizi karşımızdakilere ne kadar anlatabildiğimizdir. Önemli olan bildiklerimizi uygulamak ve başkalarına aktarabilmektir. Kısacası paylaşmak, paylaşabilmektir. İzninizle bir örnek vereyim. Sizde bir elma, bende de bir elma var. Ben; sizden, elinizdeki elmayı istedim. Verdiniz. Siz de benden, elimdeki elmamı istediniz. Verdim. Sonuç. Elinizde önceden bir elma vardı, şimdi yine bir elma var. Bende de önce bir elma vardı, şimdi yine bir elma var. Ne kâr var ne de zarar…

Şimdi değiş tokuştaki malzemeyi değiştirelim. Sizde bir bilgi veya bir tecrübe var. Bende de başka bir bilgi veya tecrübe var. Siz, sizdeki bilgi veya tecrübeyi bana aktardınız, ben de bendeki bilgi ve tecrübeyi size aktardım. Sonuç. Bende önceden bir bilgi veya tecrübe vardı, sizden de bir bilgi veya tecrübe aldım. Bendeki bilgi veya tecrübe sizin verdiğinizle 2 tane oldu. Sizde önceden bir bilgi veya tecrübe vardı, benden bir bilgi veya tecrübe aldınız. Sizdeki bilgi veya tecrübe 2 tane oldu. Kâr var, zarar yok.

Sende Yorumla...