KERVAN’KIRAN
Yukarı
KERVAN’KIRAN
FATMA ŞİMŞEKOĞLU

KERVAN’KIRAN

Bu içerik 688 kez okundu.

Anadolu'da anlatılan ve anlam yüklü bir efsane düştü bu gün usuma; Kervankıran Efsanesi. 

Venüs Yıldızı’nın halk arasındaki adı olan Kervankıran Yıldızı’yla ilgili efsaneden bahsediyorum. Üzerine çeşitli söylenceler, efsaneler anlatılır, ağıtlar söylenegelir yıllardır.

 

'Evler yıkan,

Beller büken

Kanım döken Kervankıran

Dön, yare doğru dön...'

 

Efsanede ne olmuş?

Söylenceye göre günün birinde yollarda uzunca zaman geçirdiği halde menziline ulaşamayan bir kervan, yorgunluğun ve yetişememenin tasasının verdiği sıkıntıyla ağır aksak yoluna devam eder ancak; mevsimlerden yaz değil zemheri kış soğuğudur. Kara kışın iyice bastırdığı bir akşam Kervanbaşı tek çare harabe de olsa sığınacak bir yer bulur. Bu harabeye kervan bağlanır, oturulur, ateş yakılır, sohbetler edilir, türküler söylenir. Menziline erken varmak isteyen Kervanbaşı kafileyi bir gece yola çıkarır ancak; Venüs Yıldızı'nı Kutup Yıldızı sanarak yönünü buna göre tayin eder. Kervandakiler bunun Kutup Yıldızı olmadığını söyleseler de Kervanbaşı onları dinlemez, tek amacı menzile varmaktır. 

Zaman geçer, kervan yürür ancak yol bulamaz. Üstüne üstlük gecenin kör karanlığından birinde büyük bir fırtına esmeye, önüne gelen her şeyi savurmaya başlar. Kervandakiler ne rahat bir nefes alabilir ne de önlerini görebilirler. Derken tüm kervan fırtınanın merhametsizliğiyle yok olur. Kervanbaşı ölür. Kervan kırılır. Menziline varamaz. Onları bekleyenler umutlarını kaybetmeseler de bu kahredici kış gününde sevdiklerinin gelemeyeceklerini içlerinde ağır bir taş gibi hissederler. Bahar ayı gelince hasretle yollara dökülürler ancak; kervanı bulamazlar. Bu olaydan sonra Venüs Yıldızı’na Kervankıran adı verilir. Ağıtlara türkülere konu oluş biçimi böyle anlatılır işte Venüs Yıldızının...

Eeee?

Eeee’si şu???? herbirimizin hayatının yönünü değiştiren bir Kervankıran olabilir.. 

Modern hayat telaşeleri ve sahtelikleri ile yüreğinizdeki pusulanın şaştığı, kendi içinize, gerçek yüzünüze dönemediğinizden yanlış kararlarla kervankıran olmuşluğunuz var mıdır bilmem!..

Hııı?

Aslında bizi eksikliklerimiz değil fazlalıklarımız yanıltır.!..

Ülkem yıldızını şaşırmış Atanın yolundan uzaklaştıkça daha bir sert geçiyor 10 Kasımlar!.. Halkım kendi etrafında dönüp duruyor. hiçkimse, herkes olmuş gerçeğinden bihaber. Ata, unutturulmaya çalışılsa da gerçek Kutup Yıldızının yolundan döndüremez Ataseverleri hiçbir güç.

Yine bir 10 Kasım geldi... 

Her 10 Kasım’da olduğu gibi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasını hatırlıyor ve O’nu minnetle anıyoruz. Yolu yolumuz, hedefi hedefimizdir!

Ruhun şad olsun Atam; yolundayız!..

Selam, sevgi.

Sende Yorumla...