KATİL KİM?
Yukarı
KATİL KİM?
DYT. HÜLYA ÖZEL

KATİL KİM?

Bu içerik 1865 kez okundu.

Aklı öldürürsen, ahlak da ölür.

Akıl ve ahlak öldüğünde, millet bölünür.

Kadı'yı satın aldığın gün Adalet Ölür !

Adaleti öldürdüğün gün;

Devlet de ölür....(Fatih Sultan Mehmet)

 

Rastgele bir yere çiçek bıraksak, bir kadının mezarına denk gelecek kadar kadın öldürüldü şu ülkede. Bu ülkede yaşamak zor, öldürülmek kolay...Ülke kadın mezarlığına döndü. #istanbulsozlesmesiyasatir dedik ama yaşayamıyoruz hergün kaç kadın, kaç anne ölüyor. Tecavüze uğrayanı koruyan içerde, tecavüz eden dışarda üstelik... Bu arada tecavüz tecavüzdür, yok sevgilisi yok eşi olması bişeyi değiştirmez. Kadının isteği ve rızası yoksa tecavüzdür, kadının işi yaşı kimliği yani sayacağınız tüm bahaneler gerçeği değiştirmez. Kimse şiddeti ve ölümü hak etmeyeceği gibi kimsenin de bunu uygulamaya yapmaya hakkı yok!

Evlenirsin, anlaşamazsın boşanırsın. Sevgilin olur bir süre sonra kafa yapınız uyuşmaz ayrılırsın. Bunlar hayatın akışında olağan durumlardır. Asıl korkunç ve normal olmayan seni istemeyen, seninle anlaşamayan ve yollarını ayırmak isteyen kadını öldürmektir. Elde edene kadar peşinde koşuyorsunuz, elde edince gözünüzün önünde olsa görmüyorsunuz, sen terk edince arkasından ağıza alınmayacak hakaretler ediyorsunuz, o bırakınca öldürüyorsunuz, bir cana kıyıyorsunuz ve buna erkeklik mi diyorsunuz!..

Bizim coğrafya da toplumsal baskından kaynaklı binlerce kadın evliliğini ilişkisini zorunlu bir şekilde devam ettiriyor. Arada cesur kadınlarımız çıkmıyor değil. Tüm benliğiyle isyan edercesine dur diyor bu toplumsal baskıya. Ama sonuç can acıtıcı. Caydırıcı bir yasanın çıkması için kaç hayatın solması gerekiyor kaç ananın yüreğine aynı ateşin düşmesi gerekiyor kaç çocuk annesiz kalması gerekiyor. Kadın cinayetleri ve pedofili konusunda idam, hukuki altyapısı oluşturularak yürürlüğe konulabilir. O, doğu toplumları gibi varolduğundan beri idam uygulamasını içselleştirmiş bir toplum değil bizimki. Caydırıcı olur. Canını kaybetmeyle yüzleşmeli öldüren.

Peki katil kim? Anne, baba, koca, kardeş, komşu, çocuk, sen, ben, biz... Bilen duyan gören ve susan herkes.. Kadınların sevilmesi lazım, öldürülmesi değil. Susma...

 

Hülya ÖZEL

Bir Kalp Bin Umut Platformu - Kadın Birim Başkanı

 

Sende Yorumla...