COVİD NEDEN ARTTI?
Yukarı
COVİD NEDEN ARTTI?
VEYSEL KESKİN

COVİD NEDEN ARTTI?

Bu içerik 304 kez okundu.

Batman'da son günlerde artan corona virüsü vakalarının nedenlerini sosyal medyada da tartışanları görüyoruz…

Son günlerde Batman'ın vaka artışı yaşayan ilk 5 ilin içerisinde olması nedeniyle hepimiz şapkamızı önümüze koyup ders çıkarmalıyız…

Maske takılmaması ya da yanlış takılması, düğünlerde sosyal mesafe kurallarına uyulmaması ve taziye geleneğinin devam ettirilmesi coronaya adeta davetiye çıkarıyor. 

Türkiye’de corona virüsü vakalarında artışın yaşandığı illerin başından gelen Batman ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın uyarıları sürüyor.

Batman’da beklenen düşüşü henüz yakalayamadık.

Hastaneler yetersiz.

Hastalar saatlerce Bölge Devlet Hastanesinde covid testi için kuyrukta.

Son dönemlere baktığımız zaman Batman maalesef ilk 5’te yer alıyor. Vaka sayılarımızda geçen aylara göre bir artışımız oldu ama o beklediğimiz düşüşü göremedik.

Tabi bunun çeşitli sebepleri var.

Tabii ki maske kullanımı çok düşük bir şehirde yaşıyoruz.

Her ne kadar maskesiz sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen toplumun buna uyma oranı çok düşük görüyoruz.

Örneğin; herkeste maske bulunuyor ama maalesef bunu ya kolunda görüyoruz ya boynuna asarken görüyoruz ya da burnu açık şekilde görüyoruz. Bunlar sağlıklı bir maske kullanımı değil. Maskenin gerçek anlamda uygun bir şekilde kullanımında ciddi anlamda eksiklikler söz konusu…

Maalesef halen bölgemizde, özellikle şehrimizde düğün olsun, taziye olsun bu tür etkinlikler son hızıyla devam ediyor. Üstelik gece yarısı patlatılan havai fişekler…

Düğün görüntüleri de bu dönemde çok iyi bir şeymiş gibi sosyal medyada hikayelerinde paylaşıyorlar!..

Şimdi düşündüğümüz zaman her fırsatta vurguluyoruz. Bir halay ortamında maalesef ki sosyal mesafe söz konusu değil.

Uzun süre birlikte olunca ister istemez vaka sayısındaki artış söz konusu. Taziyeler bir diğer önemli bir nokta. Taziyeler evlerin bahçelerinde kuruluyor maalesef. Şimdi bu noktada taziyelere gelen gidenler oluyor, kalabalık oluyor. Aynı ortamda topluca insanlar oturuyor, bir şeyler yiyorlar, içiyorlar. Uzun süre sohbet ediyorlar.

Bizi aslında endişe eden durum biz eğer ki bu hızla, bu vaka sayımızla kışa girersek o zaman daha büyük bir sıkıntı yaşayacağız. O yüzden bir an önce toplumsal vecibelere özellikle düğün, taziye ve mevlit gibi etkinlikler mümkün olduğu kadar toplu şekilde yapılmaması.

Bireysel olarak belki taziyelerin kabul edilmesi ya da telefonla kabul edilmesi. Düğün yapılacaksa mümkün oldukça en az sayıda yakın çevre şeklinde ama toplu oyunlar olmayacak şekilde yapılarak bunların yerine getirilmesi gerekir.

Batman halkı, doğru şekilde maske kullanmalarını; sosyal mesafe, genel hijyen ve el temizliğine dikkat etmeleri gerekir.

Mümkünse Kurban bayramında evde kalın. Bayramlaşmaları telefonla yapın. Kurbanlarınızı keserken kalabalık oluşturmamaya özen gösterin…

Şimdiden hayırlı bayramlar…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...