UZAKTAN EĞİTİM VE EBA
Yukarı
UZAKTAN EĞİTİM VE EBA
MUHAMMED GÖNENÇ

UZAKTAN EĞİTİM VE EBA

Bu içerik 3483 kez okundu.

Okullar koronavirüs'e karşı alınan önlemler kapsamında tatile girdi. Öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için uzaktan eğitim yapılıyor. Bu süreçte öğrenciler kadar velilere de büyük görevler düşüyor.

Türkiye koronavirüs tehlikesine karşı sıkı tedbirler alıyor. Eğitim alanında alınan önlemler, şüphesiz bunların en önemli ayaklarından biri. İlköğretim okulları ve liselerde koronavirüs önlemleri kapsamında bir haftalık ara tatil başladı bitti. Şimdi sıra ülkemizde ilk defa uygulanacak olan uzaktan eğitime.

Ailelere büyük sorumluluk düşüyor

“Bu sürecin en büyük düşmanı panik… En büyük sorumluluk ise ailelere düşüyor. Çünkü geçtiğimiz günlerde gördük ki marketlere akın edildi. Panik havası yaratıldı. Bu ailelerden, ebeveynlerden başlayan bir süreç… Çocuklar ailelerini rol model alıyor. Evde çok panik yaratan konuşmalar olursa çocuklar bunları kafalarında kurmaya başlayabilir. Ailesiyle konuşmayıp sosyal medyada ve internette izlediği videolarla birleştirebilir. Bu da kaygılarının artmasına sebep olur.
Şu an olağanüstü bir durum var. Ancak buna, daha kötü bir sonuca yol açmaması için alınan geniş çaplı bir önlem olarak bakılmalı. Aileler de çocuklarına olabildiğince sade ve gerçekçi bir şekilde koronavirüs tehlikesini anlatmalı. ‘Şu kadar vaka var, gün geçtikçe sayı artıyor’ diye değil… ‘Evet, dünya genelinde böyle bir durum var. Bazı ülkeler önlemini geç aldığı için onlarda virüs çok hızlı ilerledi. Ama bizim ülkemiz ilk günden beri önlemini erkenden aldı. Şu anda da ilerlememesi için tedbir alınıyor’ diye bir açıklama yapılırsa çocuklar için rahatlatıcı bir etkisi olacaktır.

Evde vakit geçirmeye özen gösterilmeli 

“Bütün bu önlemlerin sağlığımız için alındığını unutmamamız gerekiyor. Okulların tatil olması en önlemli tedbirlerden biri. Aileler bir hafta boyunca evde çocuklarla ne yapacakları konusunda endişelenebiliyor. Çünkü özellikle de küçük çocuklar daha fazla enerjilerini atmak istiyor. O yüzden nasıl olsa tatil, biraz gezelim diye düşünebiliyorlar. Bu esnada biraz dikkat etmek gerekiyor. Dışarı çıktıkları anda kalabalık ortamlara girilmesi bu virüsten korunma tedbirini yerine getirmiyor. 

Önemli olan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da belirttiği gibi evde vakit geçirmeleri. Evde çocukların tek başına veya büyükleriyle beraber yapabileceği pek çok aktivite var. Bunlara internetten çok rahat ulaşabilirler. Kitap okumaya biraz daha yönelebilirler.” 

Uzaktan eğitim bir ilk oldu

“İkinci hafta uzaktan eğitim süreci başladı. Bu ilk defa pilot olarak Elazığ depreminden sonra okulların geç açılması sebebiyle çocukların mağdur olmaması için yapıldı. Şu anda da ulusal çapta -dünyada da bir ilk- tüm öğrencilere uzaktan eğitim verilecek. Bunun programlaması yapıldı detaylar açıklandı. Hangi sınıflar hangi saate hangi kanalda. Bu saatten sonra önemli olan biz ebeveynlerin bu süreç içerisinde imkanlar dahilinde evde bu ortamı çocuklarımıza sağlamak.

Öğretmenler, öğrencilerle etkileşim içinde olacak

“EBA’nın içinde her öğrencinin kendi portfolyosu var. Bu, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde güncellenmesi, yenilenmesi düşünülen bir programdı zaten. Öğrencilerin burada sınıf arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle etkileşimli bir biçimde konuşabilecekleri bir ortamları da var. O yüzden öğretmenlerin bu süreçte öğrencileri sistem üzerinden denetleyebileceğini düşünüyorum. Belirli bir öğretmen bir sınıfı alıp çocukları arayabilir ya da bir grup oluşturulabilir. Oradan dersimiz başlıyor diye haberleşebilirler. Sorumluluğunu bilen çocuklar için bu durum sıkıntı yaratmayacaktır. Nihayetinde ilk defa ve yeni bir durum olduğu için elbette çocuklarda heyecan olacak.

Önemli olan anne, baba, çocuklar oturacaklar aynı okuldaymışçasına planlayacaklar. Bu yüzden önce anne babanın EBA sistemini bilmesi, çocukların da motivasyonunun artırılması, otokontrolün yoğunlaştırılması gerekmektedir.”

 

 

Sende Yorumla...