KORONAVİRÜS ve CEZA KANUNU
Yukarı
KORONAVİRÜS ve CEZA KANUNU

KORONAVİRÜS ve CEZA KANUNU

Bu içerik 4031 kez okundu.

Merhaba değerli okuyucularım;

Ülkemizin Koronavirüs denilen ilet ile boğuştuğu bugünlerde sağlığımıza daha bir dikkat, özen göstermeliyiz.Temastan kaçınıp, uzmanların tavsiyelerine harfiyen uymamız gerektiğini belirtmek isterim. Karantina önlemlerine de hem kendi sağlığımız hem de sevdiklerimizin sağlığını hiçe saymadan uymamız gerektiğini de özellikle vurgulamak isterim.

Peki uymamak suç mu?

Evet Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 195. maddesine göre bu durumdakiler cezalandırılır.Amir hükmü mevcuttur.

Yani bulaşıcı hastalıklarda uygulanan zorunlu karantina şartlarına uymamanın Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) suç sayılmış olup hapis cezası gerektirmektedir.

Kanun maddesi ile aslına amacın bulaşıcı hastalıkların önlenmesi olduğu açıktır.TCK'nın 195. maddesinde "Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."amir hükmü mevcuttur.

Dolayısı ile bulaşıcı hastalıklarla ilgili denetim yapan kamu görevlilerinin alacağı tedbirlere karşı direnilmemesi gerektiğini belirterek yazımı sonlandırıyorum.

Yeni bir yazıda tekrar buluşmak dileği ile sağlıklı günler...

Sende Yorumla...