ÇOK DUYARSIZIZ
Yukarı
ÇOK DUYARSIZIZ
M.ŞÜKRÜ YILDIRIM

ÇOK DUYARSIZIZ

Bu içerik 353 kez okundu.

4-5 aydan beri dünya gündeminin ilk sıralarında yerini koruyan ve kısa sürede dünyaya yayılan yeni tip korona virüs konusunda ülkeler vatandaşını korumak için olağanüstü önlemler alıyor. Türkiye dünyaya yayılan bu virüsten korunmak için ilk başından beri önlemleri aldı.

İsteseniz de,  istemeseniz de yurt dışında olan vatandaşlarımızın yada turistlerin ülkeye girişleri ile bir şekilde bu virüsle bizde tanışacaktık. Bunun yayılmaması için Sağlık Bakanı ve İçişleri bakanlığı başta olmak üzere devletin tüm yetkilileri olağanüstü gayretle bir dizi önlem aldı. Bu önlemlerin başında vatandaşın yoğun olarak kullandığı kahvehane, cafe gibi yerleri geçici olarak kapatmak oldu. Bu önlemler alınırken bile biz Batman'da yaşayan bir çok vatandaş işin ciddiyetinin farkında değiliz. Vatandaşların zorunlu haller dışında dışarı çıkmaması uyarısı yapıldı.

Bu uyarı bizi ve sevdiklerimizi virüsten korumak için yapılan bir  uyarıdır. Sabah saatlerinde sokak ve  caddeleri boş görünce inanın halkımız adına o kadar sevindim ki, bu olağanüstü durumu en az zararla atlatacağımıza inandım.  Saatler ilerledikçe caddelerin hareketlendiğini gördüm. Şaşırdım, bu insanlar nereye gidiyor neden çıktı evlerinden...

Hiç uyarı yapılmamış virüs salgını yokmuş gibi rahat hareketler, umursamazlıklar beni ve benim gibi bir çok insanı endişelendirdi.

Sadece dışarıda dolaşanlar mı vardı hayır. İnternet kafeler ve kafelerin bir çoğu kapılarını kapatıp içeriye müşteri almaya devam etti. Polis ve zabıta gezip açık olan yerlerdeki müşterileri çıkarıp işyerini kapattı ama bu çare değil.

Halen bu tehlikenin ciddiyetinde değiliz.

Boş verin Çin ve İran'ı,  Avrupa ve dünyanın süper gücü olduğunu düşünen ABD'ye bakın onlar bile çaresiz kalmış.

Ölümlerin  en çok yaşandığı İtalya’nın ardından, önce İspanya, sonra Fransa sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasağa uymayanlara da cezalar verilecek.

Bizde bu ülkelerin durumuna mı düşelim istiyorsunuz.

Herkes aklını başına alsın  oyun değil bu, sağlıkla oyun olmaz. Tehlike büyük kendimizce önlemimizi alalım. Ne kadar kendimizi koruyabildiysek koruyalım. Biz kendimizi koruduğumuz zaman sadece kendimizi korumuş olmayız. Eşimiz, çocuklarımız aynı evde varsa annemiz ve babamızı da korumuş oluruz. Lütfen resmi kaynaklardan gelen uyarıları dikkate alalım geçici bir süre bu, sabredelim. İnanın kendimizi korursak zorunlu haller dışında dışarı çıkmazsak misafirliğe gitmezsek ve eve misafir almazsak bu süreci çok kolay atlatmış oluruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...