Yukarı
RAPOR MAĞDURİYETİ
VEYSEL KESKİN

RAPOR MAĞDURİYETİ

Bu içerik 161 kez okundu.

Devletin Engelliler için hayata geçirdiği kolaylıklar saymakla bitmiyor. Ulaşım indiriminden tutunda vergi muafiyetine kadar bir çok kalaylık sunulmuş.

Ama bu hakları kötüye kullananlar, inanın engellilerden daha fazla.

Bir kaç gün önce yerel ve ulusal basında yer alan haberi okuyunca hem üzüldüm hem de çok sevindim.

Üzülmemin nedeni engelli haklarını suiistimal ederek haksız kazanç ve devleti zarar uğratarak gerçek engellilerin haklarını alamadıklarına üzüldüm.

Sevinmemin nedeni de böyle kötü niyetli "hırsız" diyebileceğim insanların yakalanması ve başkalarının da bunu örnek alarak böyle bir şeye yeltenemeyeceğine sevindim. 

Engelli raporu çıkarmak isteyen gerçek engelli ve yatalak hastalar heyete girip raporu alana kadar neler çektiğini biliyoruz. Ama işin usulsüzlüğüne kaçıp dolandırıcılıkla rapor çıkaranlar  yüzünden gerçek engelliler de bu haklarından çoğu zaman yararlanamıyorlar.

Doktorlara da hak vermek gerektiğini düşünüyorum.

 Bir çok doktor engelli vatandaşın engel yüzdesini hak etmesine rağmen düşük veriyor ki ileride soruşturma açıldığında kendini savunabilmesi içindir.

Çünkü geçmişte Batman'da da raporlarla ilgili bir çok soruşturma açıldı. Doktorlar gözaltına alındı, bir çok rapor iptal edildi.

Böylesi durumlarla karşılaşmamak için doktorlar düşük vermeyi tercih ediyordu.

Engelli vatandaşta engel yüzdesini yükseltmek için bir üst hastaneye gider raporu buradan alıyordu.

Ama böylesi sahtekarlar yüzünden gerçek engelli vatandaşların mağdur olması hiç umurlarında değildir.

Devletin böylesi usulsüzlüklere karşı taviz vermemesi ve ağır cezaların vermesi gerektiği düşüncesindeyim. Sonuç olarak bu insanlar gerçek engellilerin haklarını gasp ediyor.

Yani kul hakkı yiyorlar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...