Yukarı
PETROLSPOR’ DAN NE BEKLİYORDUK?
Cengiz Haşımoğlu

PETROLSPOR’ DAN NE BEKLİYORDUK?

Bu içerik 434 kez okundu.

Ne bekliyorduk?

Havada uçan futbolcular…

Profesyonel havayı yakalamış soyunma odası…

İdmanlarda duyulan kemik sesleri…

Zayıf ve küme düşmeyi bekleyen rakip takımlar…

Bir ay gibi kısa bir sürede toplama takımla en üst düzeyde motivasyon mu?

O kadar da büyütmeyelim olayı. Sadece alınan bir mağlubiyet oldu. İlk yarıda mücadele edilen takım ve ortam olsa değişen ne olacaktı ki. Yine mağlubiyet ve yine umut dolu beklentilerle zafer çığlıklarına duyulan ihtiyaçların masumiyeti olacaktı.

Ama unutulan şey bir ay önce ki ile şu an ki takım arasında dağlar kadar fark olduğudur. Çünkü takımın yönetim mekanizması başta olmak üzere destekçisi ve başarı için katkıları olan aktörler var.

Vali Bey başta olmak üzere kurum ve şirket destekleri maddi olduğu kadar moral açısından da takımı sahiplenmenin bilincini taşımakta. Tecrübeli ellerde şekillenmeye başlayan yeni takım ruhunun zamanla istikrar yakalayacağının işaretlerini görüyoruz.

Hocanın tüm sorumluluğu yüklenerek suçun kendisinde olduğunu söylemesi ve sahiplenme dürtüsü takdir edilecek bir davranış. Tecrübelerini yansıtacağı takımın gelişim göstereceğini tahmin ediyor ve maç sonrası cenaze havasına bürünen yolculuğun havasını deplasman dönüşlerinde sevinç havasına yansıtmasını bekliyoruz.

Öyle bir anda büyük zaferlere ulaşmayı beklemek imkânsız! Zira rakipler Batmanımızın güzide temsilcisinin yaptığını hem birinci devrenin öncesinde hem de yıllardan beri yapmış durumda maçlara çıkma şansına sahip. Biz de yeni takım ruhu ve profesyonel yönetim anlayışıyla geleceğe yatırım konusunda işe başlamanın çabalarına devam etmeliyiz.

Yılmak yok…

Futbol sektöründe tutunmanın yolu kısa vadeli beklentiler değil, uzun vadeli alt yapı çalışmaları, genç kadro kurma gayretleri, takıma uygun futbolculardan çok sisteme entegre edilecek oyuncu arayışları, tecrübeli hoca kontrolünde oluşturulacak motivasyon ortamı ile olacaktır.

Takım genelinde bir heyecan havasının olduğu görülüyor. Önemli olan bu heyecanı takım uyumuna dönüştürebilmek ve takımın bir parçası olunduğunun bilincini yakalayabilmek. Zor olmayan bu uyum sürecinin gelişimi için az biraz zamana ihtiyaç duyulduğunu görmek lazım.

90’ lı yılların Süper Lige göz kırpan ilimizin iki takımından biri olan Petrolspor’ un eksikliğini gördüğüm en önemli konu, yerli oyuncu eksikliğinin azlığı ve alt yapı çalışmalarında Batmanlı gençlerin yeterince görev alamamaları. Alt yapı itibariyle dört kategoride mücadele veren kulübün futbolcu seçmeleri bana göre tartışılır.

İnanın okullarda okuyan, mahalle maçları ve turnuvalarda mücadele eden, değerlendirilmesi gereken öylesine olağanüstü küçük yaşta futbolcular var ki… Bunları tespit etmek, tesislerde yetişmelerini sağlamak, eğitimlerine devam ederken Batmanlı olmanın gururuyla ileride Petrolspor’ da oynamaya hak kazanacak bilinci aşılamanın çalışmaları yapılmalıdır.

Amatör Lige olan ilginin Petrolspor’ a olmadığı günlerdeyiz ve heyecan yaratacak yerli futbolcular ile takımın iskeletinin oluşumuna destek vermek gerekiyor. Yukarıda dediğim gibi başarı ve istikrar birden değil, zamanla ve emek sarf etmekle ortaya çıkıyor.

Tabi tüm bunlar parasız ve maddi kaynak olmadan gerçekleşmiyor. Günlük kazançların yanında hisse ortaklarının ve şirket yönetiminin yıllık bütçe konusunda gereken desteği artırarak sunması gerekiyor.

İnanmak ve mücadele gücü sadece futbolun değil, tüm sosyal alanların, spor branşlarının, kişisel hayatımızın olmazsa olmazı olan değerler bilincini oluşturur. İnancımız, tek temsilcimiz olan kulübün alt yapısı, yönetimi,  futbolcu ve hocası, taraftarı ile çıkacağı zorlu yolculukta takım ruhunu yakalama şansını zorlamasıdır.

Neden üst liglerde mücadele eden ve şehri ayaklandıracak bir takımımız olmasın ve neden heyecanı tüm şehir olarak iliklerimize kadar yaşamayalım?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...