Yukarı
OCAK'BAŞI
DYT. HÜLYA ÖZEL

OCAK'BAŞI

Bu içerik 518 kez okundu.

Yeni yılın ilk ayı, her zaman yeni umutlar ve yeni başlangıçlarlar. Kış mevsiminin ortanca ayı Ocak, bir yandan soğuğu ile nam salarken, bir yandan da sıcacık ortamda afiyetle tüketilen armutu, elması, narı, portakalı, kestanesi ile içimizi ısıtıyor. Hadi siz de yeni bir başlangıç yapın ve beslenmenizi gözden geçirin. Eğer sebze ve meyveden yetersiz beslendiğinizi düşünüyorsanız bu alışkanlığınızı değiştirmek için küçük bir adım atın. Bu küçük adımın sağlığınıza çok büyük bir yatırım olduğunu hatırlayın.

Ocak ayında hangi meyveler yenir?

Mandalina, portakal, greyfurt, limon, elma, armut, yerli muz, ayva, nar.

Ocak ayında hangi sebzeler yenir?

Brokoli, kereviz, pırasa, karnabahar, ıspanak, taze yeşil kabak, beyaz lahana, kırmızı lahana, brüksel lahanası, pazı, kırmızı turp, havuç, şalgam, pancar, balkabağı.

Yemişler: Kestane

Yeşillikler: Marul, roka, biberiye, soğan, nane, maydanoz, tere.

Ocak ayında hangi balık türleri yenir?

Uskumru, lüfer, palamut , istavrit, çinekop, tekir, kefal, kırlangıç .

Sağlıklı bir ömür geçirebilmek için sağlıklı beslenme seçeneklerini bilmek ve bunlardan doğru zamanda doğru şekilde faydalanmak gerekmekte. Ülkemizde hemen hemen her meyve ve sebze artık her zaman tezgahlarda bulunabiliyor fakat mühim olan mevsiminde bu besinlerden faydalanmak.  Mevsimine göre tercih ettiğimiz besinler, mevsim koşullarına göre bağışıklık sistemimizi destekler, daha ekonomik ve lezzetli. Mevsimi dışında tüketilen meyve ve sebzelerin ise besin değerleri daha düşük olup, pahalı ve lezzetsiz. Beslenmenin sırrı hem daha lezzetli hem de besinsel içeriği zengin, tarım ilaçlarından ve hormonlardan uzak durarak mevsiminde meyve ve sebze tüketiminden geçmekte.

Sağlıkla kalın..

Sende Yorumla...