SÖZLEŞLEMELİ PERSONELİN KADERİ
Yukarı
SÖZLEŞLEMELİ PERSONELİN KADERİ
Uğur Kapuci

SÖZLEŞLEMELİ PERSONELİN KADERİ

Bu içerik 4470 kez okundu.

Batman Belediyesi 2020 yılının ilk gününde aldığı kararla, yüksek maaş alan sözleşmeli personelle ilgili jet karar alarak aralıklı olarak çalışanlarında sözleşmesini yenilemedi. İlk etapta 27 personelin dosyasının inceledikten sonra sayı 66'ya çıktı. İşgücüne göre yüksek maaş aldıkları kanısına varan Batman Belediyesi, Sözleşmeli Personelle ilgili tasarrufa gitme yolunu seçti. Çalışanların işe son vermektense maaşlarını düşürerek çalışmalarının yolunu açan Batman Belediyesi bununla ilgili dün öğle saatlerinde meclis toplantı salonunda basın açıklaması yaparak Belediye çalışanları ilgili aldığı kararı özetledi.

Toplantıda Belediye Başkanı Dr. Mehmet Demir ve başkan yardımcıları yer alırken basın yolu ile yapılan çalışmaları tek tek duyulmasını sağladı.

Başkan Dr. Demir, toplantı başında önemli bir karar aldıklarını anlatarak, verilen kararı tavsip etmediğini açık bir şekilde söylemesi şık oldu.

Belediyenin ekonomik durumunun uygun olmadığı ve 307 milyon TL ile belediyeyi devir aldıklarını, yapılan kesintilerden sonra yüksek maaşla çalışan sözleşmeli personele mevcut maaşı ödemekte zorlanacakları için alternatif bulduklarını ifade eden Başkan Dr. Demir açıklamasında durumu net bir şekilde özetledi ; "Şuanda iller bankasından aylık olarak Batman belediyesine ödenenin 15 milyon lira olduğunu ve sadece personel giderlerinin 14 milyon olduğunu sürekli olarak ifade ettik. Aynı zamanda iller bankasında yüzde 40'lara varan kesintilerin olduğunu ve 3 ay önce 11 milyon kestiklerini bir sonraki ayda 8.5 milyon kestiklerini yine sizlerle paylaştık. Doğal olarak var olan personel stratejimizi gerek kadrolu personel bazında olsun gerek mesailer bazında olsun belediyenin mümkün olabilecek bütün kalemlerinde tasarruf yapma stratejisini geliştirdik. Daha önce bütün müdürlerimizin araçları var iken araç havuzu oluşturacağımızı ve ihtiyaç duyulduğu anda araç havuzundan aracın alınacağını sürekli olarak ifade ettik ve şuanda bunu faaliyete sokuyoruz. Şuanda bizde 90 tane sözleşmeli personel var.  90 personelin sözleşmesi yıl başında ne yazık ki yenileniyor. Keşke yıl başında olmasaydı keşke 8-9 ayda olsaydı . Yılbaşında böyle kritik bir karar vermek zorunda kalmasaydık. Ama ne yazık ki ya sözleşmelerini yapacağız yada yenilemeyeceğiz. Biz arkadaşlarımıza şunu dedik. Kesinlikle biz sizlerle beraber çalışmak istiyoruz. Ama sözleşmeli pozisyonda değil. Sözleşmeli pozisyonda olduğu zaman her bir arkadaşın aldığı aylık ücret 7-8 bin TL civarındadır."

Kanuna göre belediyede çalışan memur sayısının yüzde 10'u kadar çalıştırabilecekleri sözleşmesi sayısının geçmiş yıllarda yapılan politik hatalardan dolayı bazı birimlerde şişme olduğu net bir şekilde belirlendikten sonra belediye yetkilileri düğmeye basarak, 90 Personelin maliyetini yüzde 50 düşürerek "Sözleşmeli Personel" olarak değil de şirket üzerinde hizmet karşılığı bu personellerle yola devam etmek istedikleri  duyurdu. 7-8 bin TL maaş alan Sözleşmeli Personellin maliyetinin 10-11 bin TL olması ekonomik bir boyuttu. Belediye Başkanı Dr. Demir, çalışmak isteyen Sözleşmeli Personellere 4-4,5 bin TL teklifte bulunduklarını, çalışmak isteyen personelleri tekrar birimlerinde değerlendireceklerini bunun için sürenin dün tamamladığını bilmenizi isterim.

Sözleşmeli personellerle neden sözleşme yenilenmediği net bir şekilde açıklansa da, işin başka bir boyutu olduğunu görüyoruz. Personel, düşük maaş ile çalışmayı kabul etse dahi, sözleşme yapılmayacağını alınan karar ile hizmet karşılığı işe alınacaklarından dolayı eski birimlerinde çalışma imkanı bulsalar bile tekrar müdür olmaları imkansız hale geleceğini bilen Sözleşmeli Personellerin işi kabul edip etmeyeceklerini bilemiyoruz.

Anlaşma sağlanmaması halinde Sözleşmeli çalışanların hukuki işlem başlatması halinde Belediyenin de bu kartı kullanacağı net olarak açıklandı.

Umarız bu sorun en kısa sürede sona erer ve sözleşmesi sona eren personellerle belediye ortak bir noktada buluşur. İki tarafında bu konuda hassas davranmasını bekliyoruz.

KENT KONSEYİ GÜNDEMDEKİ YERİNİ KORUYOR

Batman Kent Konseyi ile ilgili dün yazdığım yazı ile ilgili Batman Belediye Başkanı Dr. Mehmet Demir, Kent Konseyi başkanlığı için Abdulkadir Demir'e net olarak evet demediklerini bana iletti.

Kent Konseyi ile ilgili yapılan çalışmaların çok güzel özetlendiğini de ifade eden Başkan Dr. Demir'in, görüşlerine de yer vermek istiyorum.

Batman Kent Konseyi başkanlığının sembolik olduğunun altını çizen Başkan Dr.Demir, kentin sorunlarını bilen duyarlı bir başkan olursa neden "hayır" diyelim ifadesini net bir şekilde ifade etti. Başkanlık için isimlere takılmadığını sadece Batso Başkanı Abdulkadir Demir'inde geçmiş bir siyasi kimliği olduğunun altını çizerek bunun bilinmesinde fayda gördüğünü anlattı.

Başkan Dr.Demir özellikle şu konuda da hassas davranmaya çalıştı. Bu süreçte Kent Konseyi başkanlığı için Batso başkanı Demir'i uygun olmayacağını komisyonda ifade ettiğini ve bunun anlaşılmamasının mümkün olmayacağını da açıkladı.

Son olarak önemli bir konuya daha değinen Başkan Dr. Demir, Mado Kafede yapılan son görüşmede ortak adayın net olarak belirlemediklerini, adayın kim olacağı konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini komisyon üyelerine tebliğ ettiğini açıkladıktan sonra, isim konusunda dönüşün olmadığını söylemesi ile bu konuyu şimdilik kapatıyoruz.

 

Sende Yorumla...