BATMAN BELEDİYESİ VE SPOR
Yukarı
BATMAN BELEDİYESİ VE SPOR
Uğur Kapuci

BATMAN BELEDİYESİ VE SPOR

Bu içerik 1802 kez okundu.

31 Mart yerel seçimlerinde ezici bir çoğunlukla başkanlığı kazanan HDP, kayyum'dan koltuğunu geri aldı.

Batmanlı vatandaşların bir çoğu verilen oyların karşılığını beklemeye başlamıştı ki; Batman Belediyesi yönetimi geçtiğimiz ay boş olan koltuklara daha yeni atama yaptı. Bu kadar ağır giden, işleri rölantiye alan belediyeden vatandaşlar artık icraat beklemeye başlamıştı doğal olarak.

Yaşar Kemal Kent Ormanı içinde yol çalışması yapan Batman Belediyesi, 170 yetişkin ağacı parçalayarak çalışma yöntemini seçmesine vatandaşlar tepki gösterdi. Bu duruma sessiz kalmayan Batman halkı belediye Başkanı Mehmet Demir'in açıklama yapmasına, yapılan hatadan dolayı Batman halkından özür dilemesine neden oldu. Başkan, hatanın bir daha tekrarlanmayacağını dile getirse de 25 yıllık 170 ağaç parçalandı gitti maalesef.

Çok geçmeden Belediye ile Dedaş arasında anlaşmazlık ortaya çıktı. Kayyum döneminden kalan borçlardan dolayı belediyenin elektriğinin kesildiği açıklaması yapan başkan Demir'e cevap Dedaş'tan geldi. Mevcut yönetimin borçlarını ödemediği için su pompalarına verilen enerjinin kesildiği Dedaş tarafından belirtildi. İki gün susuz kalan vatandaşlar resmen cezalandırıldı. Borcun 10/1'ni yatıran Batman Belediyesi ile Dedaş arasında kısa süreli de olsa bir anlaşma sağlandı. Vatandaşlar mağdur olmadan bunlar yapılabilir miydi? Gayet tabi. Tarafların masaya medeni insanlar gibi oturup bu işi çözmeleri gerekirken, iki kurum tarafından zor yol seçilmişti.

Halka seslenen ve tekrar özür dileyen başkan Demir'in açıklaması tabi ki bir şey değiştirmedi. Sadece geride kalan iki gün içinde Batmanlıların yaşadığı O durum 90'lı yılların hatırlanarak nostalji yaşamasına sebep olduğu için halkımız iki kuruma da teşekkür etti!

Eylül 2016 tarihinde Batman Belediyesine Kayyum atandığı an, neler olacağını tahmin ediyordur. İlk aylarda çelik yelekle Belediye'ye gitmek zorunda kalan kayyum ve yardımcıları ilk iş olarak bir çok çalışanı güvenlik soruşturmasından geçirmek oldu. Soruşturması olumsuz sonuçlanan çok sayıda çalışanın iş akdi ise fesh edilerek kapının önüne bırakıldı. Bunların dışında çok sayıda çalışanın ise görev yeri de değiştirildi. Görev yeri değişikliğine bizim ses çıkarmamız uygun olmazdı tabi. Ama o gün, suçsuz ve sebepsiz çok kişinin de işten atılması ahlaki olarak kabullenmezdik.

Bizim tepki gösterdiğimiz kadar işten atılan ve görev yeri değiştirilenleri ve yakınları yaşananlara tepki göstermedi.

Kabullenmek zorunda kaldılar.

Belki de korktular!

Mağduriyetlerin yaşandığı yıllar geride kaldı derken, aynı filmi sanki tekrar vizyona koydular.

Batman Belediyesi geçen ay spor müdürlüğünü kapatarak, hizmetlerini Kültür Müdürlüğüne bağlı olarak şeflik düzeyine çekti.

Bu durum haliyle küçülmeye gideceği sinyali verdi. Batman Belediyesi, Bölgesel ligde mücadele eden Futbol takımını ve Kadınlar 2.Ligine Türkiye şampiyonu olarak yükselen kadın futbol takımını almayarak işlere başladı. Süper ligde mücadele eden Hentbol takımını bir kenara bırakarak. Ayrıca bir çok branşı bünyesinde barındıran 1955 Batman Belediyespor'u pazarlık yapmasına rağmen bünyesine dahil etmedi.

Tercihin ne kadar yanlış olduğunu önümüzdeki yıllarda görecekler. Sporda küçülerek uzaklaşan Batman Belediyesi bunu zor telafi eder gibi.

IQ'su düşük, kendine bile faydası olamayan kişilerin düşünceleri dikkate alınarak küçülmeye giden Belediyespor, bünyesinde yer alan bir çok teknik adam ve antrenörü de farklı birimlere göndererek büyük bir hataya neden oldu. 

Temizlik, Park Bahçe, Su ve Kanalizasyona!

Bu birimlere bu insanları göndererek, onları zor durumda bırakmanın doğru olmadığı kanısındayım.

Bu ayıbı bile bile yapan Batman Belediyesi, hata yaptığının farkına mutlaka varacaktır. Daha önce Kayyum tarafından yapılanlara nasıl tepki gösterdiysek, bu dönemde yapılanları yadırgadık. Aralarında profesyonel sporcu geçmişi olan, milli sporcu ve milli sporcu yetiştiren hocalardan tutundan bir çok değerli isim çöpe layık görüldü. Bunlar yapılırken hiç mi alt yapınızda olan çocuklar düşünülmedi. Belediyespor bünyesinde yer alan bir sporcunun ise durumları netlik kazanmadı.

Değerlerimize bağlı olmadığımızı, onları koruyamadığımızı ne yazık ki bir kez daha gördük.

İnsanları rencide etmekten, ekmekleri oynamaktan vazgeçmenin zamanı gelmedi mi? İşlerine son vermektense, çöpe göndererek antrenörlerin istifa etmesini beklemek, acizlikten öteye gitmeyeceğini unutmayın.

Bunca haksızlık yapılırken, görev yerleri değiştirilen antrenörlerin ve yakınlarının fedakarlığı sadece basından beklemesi işin kolayına kaçmaktan başka bir durum değildir. 35 kişin mağdur olduğu, 8 kişinin de işine son verildiğini hepimiz biliyoruz. Acaba bunlar bir araya gelerek bir arayış içinde yer aldılar mı? Merak ediyorum.

Yoksa yapılanlara sessiz kalarak bunu kabullenmeyi mi seçtiler. Sizin kendinize faydanız yoksa başkasından fayda bekleme gibi bir yolu sakın tercih etmeyin. Gerçekten kendinize yazık edersiniz. Bu duruma biz sessiz kalmayarak tepki gösterdik. Belediyeden ve başkandan da bir şeyler yapması için çağrıda bulunduk.

Acaba siz kendiniz için ne yaptınız? Yakınlarız ve sevdikleriniz sizi hiç düşündü mü?

Ama yine de Başkan Demir'in, bu olaya derhal el atmasını bekliyoruz. Alınan kararın gözden geçirilerek düzeltilmesini ve bu kişilerin ailelerinden yapılan hatadan dolayı en yakın zamanda özür dileyerek hatasını telefi etmesini çalışanları adına talep ediyoruz.

Artık hata yapmaktan, insanları mağdur etmekten, ekmekleriyle oynamaktan vazgeçelim.

Halkımız sadece hizmet bekliyor.

 

 

 

Sende Yorumla...