BAYRAM HAVASI YAŞAMADIK
Yukarı
BAYRAM HAVASI YAŞAMADIK
M.ŞÜKRÜ YILDIRIM

BAYRAM HAVASI YAŞAMADIK

Bu içerik 630 kez okundu.

Bir kurban bayramını daha geride bıraktık. Bayram namazı sonrasında Kurban bayramı sabah erkenden kurbanlıkları kesilir ve dağıtılırdı.

 Daha sonra çocuklar yeni bayramlıklarını giyip kapı kapı dolaşıp şeker toplardı.

Büyüklerde temiz giyindikten sonra önce komşusunun daha sonra akraba ziyaretlerinde bulunarak bayramı kutlardı.

Köylerde veya ilçelerde belki bu anlattığım halen yapılıyordur bilemem ama Batman'a bunun yavaş yavaş kaybolduğunu görüyorum.

Aileler çocuklarını serbest bırakmayarak haklı olduklarını düşünüyorum ama büyüklerin komşu ve akraba ziyaretlerini yapmaması sadece telefonlarla görüşüp yada bir mesaj atması tuhafıma gidiyor.

Şimdiki bir çok aile bayramları tatil olarak görüyor. Bayram değince tatil planı yapıp evden uzaklaşan bir çok insan tanıyorum.

Bayramlarda tüm aile fertlerinin baba evinde toplanması birbirleriyle kucaklaşması kadar güzel bir şey daha var mıdır?

Günümüzde kaç aile bunu yapıyor?

Aile fertleri gittikçe birbirinden uzaklaşıyor.  4 kardeşli bir ailede bir bayram günleri baba evine 4 kardeş toplanmaz muhakkak biri eksik oluyor.

Eksik olan kişi ya para hırsıyla bayramda da çalışmayı tercih eder yada eşiyle beraber anne babası ve kardeşleriyle toplanma yerine deniz kenarında tatil yapmayı tercih ediyor.

Kurban bayramın da sokakların boş olmasında sıcakların etkisi büyüktür.

Bayram günü hava sıcaklığı merkezde 43-44 derecelerdeydi. Bu sıcakta kim dışarı çıkar ki. Apartmanda oturanlar komşusunu bile ziyaret etmedi.

Kendi apartmanımdan biliyorum. Sabah erkenden kapı sesiyle uyandık.

Çocuklar şeker toplamaya gelmişti. Ramazan bayramından farklı olarak şeker toplamaya gelecek çocukların yoğun olacağını düşündüm.

Ama saatler geçmesine rağmen kapıyı bir daha  çalan olmadı. Erkenden kapıyı çalanlarda aynı binada oturduğumuz çocuklardı.

Daha sonra komşuları bekledik öğle saatlerine kadar kimse gelmeyince akraba ziyaretleri için evden ayrıldık.

 Biz evde yokken kapıya gelen oldu mu bilemem ama ramazan bayramında kimse gelmediğine göre bu bayramda da kimse gelmemiştir diye düşünüyorum.

Ramazan bayramında komşuları dolaştığım için bu bayramda ben onları bekledim gelmeyince ne yalan söyleyeyim bende gitmedim.

Değerlerimizin kaybolduğunun farkındayım ve her geçen yıl biraz daha kayboluyoruz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...