Yukarı
HASANKEYF HALKININ KEYFİ KAÇTI
VEYSEL KESKİN

HASANKEYF HALKININ KEYFİ KAÇTI

Bu içerik 71 kez okundu.

Ilısu baraj gölü altında kalacak olan tarihi Hasankeyf ilçesindeki  halk mutsuzluğunu dile getiriyor.  Yıllardır gündemde olan baraj projesi bitme aşamasına gelmesine rağmen aksaklık ve eksiklikler bitmek bilmiyor.

Hasankeyf ilçesine gittiğinizde sıradan bir ilçe halkı ile oturup birazcık sohbet etmenizi isterim.

İstimlak bedeli, yeni konutlar, yeni işyerleri bunların hiç biri vatandaşı mutlu etmedi. Merak edip sorduk.

Halk olarak ne istiyorsunuz?

Tek istedikleri verilen sözlerin tutulması ve yapılan işlerin eksiksiz yapılmasıdır. Belirsizlikten yorulduklarını anlatıyorlar. Su tutulması için 10 Haziran günü tarih verilmişti.

 Ancak DSİ tarafından yapılan bir açıklamayla su tutulma tarihinin 29 Ekim'e ertelendiği bildirildi. Bu konuyu Hasankeyf  esnaf ve hakla görüştük.

İnanın hiç kimsenin umurunda değildi. Biran önce ne olacaksa olsun diyorlar.

Peki bu halkı bu kadar bıktıran nedir?

Birincisi sebep yerlerinden olmak istemedikleriydi. İkinci sebep ise yeni yerleşim yerinde verilen tarihte işlerin bitirilmediği ve halende yerleşemedikleri için.

Verilen vaatler ve sözlere göre hayatların sürdürdüklerini anlatıyorlar. Ancak her zaman aksaklık yaşandığı ve hayal kırıklığı yaşadıklarını da anlatıyorlar.

Su tutulma tarihinin ertelenmesi bile vatandaşı huzursuz etmiş. Artık hiç bir şey duymak istemediklerini söylüyorlar. Ne olacaksa olsun ve biran önce olsun diyorlar.

 Bu halkın keyfi nasıl yerine gelir bilinmez ama yeni yerleşim yerine yerleştiklerinde ve oradaki eksiklikler giderildiğinde  mutlu olacaklarını düşünenlerdenim.

Zor tabi, dedelerinin evini, doğup büyüdükleri mekanları sular altında kalması Hasankeyf halkı kadar herkesi üzüyor. Ama bir taraftan da ülkenin çıkarları var.

Ülkenin çıkarı her şeyin üzerinde olması gerekir.  Ne diyelim Allah yar ve yardımcıları olsun. İnşallah bu halk en yakın zamanda bu mutlu yaşamı yakalar....

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...