Yukarı
1 MAYIS KAMU ÇALIŞANLARI BAYRAMI
VEYSEL KESKİN

1 MAYIS KAMU ÇALIŞANLARI BAYRAMI

Bu içerik 188 kez okundu.

Dünyada 120 yılı, Türkiye'de de 100 yılı aşkın bir süredir 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak kutlanıyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı'na uzanan sürecin ilk adımı 1856 yılında Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri çalışma saatlerinin azaltılması için başlattığı protestolara kadar dayanıyor. Ancak bu protestolar tarihte, ABD'nin Chicago kentinde işçilerin 1 Mayıs 1886'dan itibaren iş gününün 8 saat olması için başlattığı mücadelenin, 1889'da Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı'nın Paris Kongresi'nde "işçilerin ortak bayramı" olarak kabul edilmesine kadar uzanıyor.

1 Mayıs 1886'da ABD'nin büyük kentlerinde beş binden fazla grev ilan edildi. Polisle grevciler arasında çıkan çatışmalarda bir işçi öldü, çok sayıda işçi yaralandı. 3 gün süren gösteriler sonrasında sendikacılardan dördü idam, dördü ağır hapis cezasına çarptırıldı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatı'nın 1889 Paris Kongresi'nde (II. Enternasyonalin 1. kongresi),işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün ortak bayram ilan edilmesi benimsendi. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine o gün ''1 Mayıs'' olarak belirlendi.

Dünyada 1890'lı yıllara uzanan İşçi Bayramı, tarihi kaynaklara göre, Osmanlı Devleti'nde ilk kez 1911'de kutlandı. Selanik'teki tütün, pamuk ve liman işçileri Türk tarihinde ilk kutlayanlar arasına girdi. İstanbul'da ise ilk kez 1912 yılında kutlandığı bilgisi kaynaklarda yer aldı.

Bu bayramı kim yada kimler kutluyor? 42 yaşındayım ve bu yaşıma kadar 1 Mayıs tatili yapamadım. İşçi Bayramı sadece Kamuda çalışan işçi ve memurlar için geçerlidir. Neden özel sektörlerde çalışan işçiler için 1 Mayıs 'ta  tatil yapamıyor ? Bir çok özel sektör bunu yapmıyor.  'Bugün benim bayramındır tatil yapmak istiyorum' dediğiniz gibi kendinizi kapının önün de görürsünüz. Bu gün 1 Mayıs ve özel sektörü gezmenizi tavsiye ederim orada kaç işçi tatil yapabiliyor. Yapamıyor Çünkü özel sektörde çalışan için geçerli değil gibi. Bayram seyran dinlemeden çalışıyoruz. Bugün 1 Mayıs tüm tatil yapamayan işçilerin işçi bayramını kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...