İŞSİZ GENÇLER
Yukarı
İŞSİZ GENÇLER
M.ŞÜKRÜ YILDIRIM

İŞSİZ GENÇLER

Bu içerik 371 kez okundu.

Türkiye genelinde işsiz sayısı yer yıl azalması gerekirken aksine her yıl daha da artıyor. İşsizlik sorunu çözülür mü bilinmez ama işsiz gençlerin durumunu hiçte iyi görmüyorum.

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 11 bin kişi artarak 4 milyon 302 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,1 puanlık artış ile %13,5 seviyesinde gerçekleşti. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,3 puanlık artış ile %24,5 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,1 puanlık artış ile %13,7 olarak gerçekleşti.

Batman işsizlik konusunda Türkiye genelinde birinci sıralarda yer alıyor. Bu işsizlerin büyük bir bölümü üniversite mezunudur. Bu gençlere iş imkanı nasıl sağlanır kafa yormak lazım.

Bence Türkiye'nin hiç bir ilinde Kahvehane, çay ocakları ve cafe sayısı Batman'daki sayıyı geçmez. Bu gençler sabahtan akşama kadar iş olmadığı için buralarda zaman öldürüyor.

Öyle diyoruz ama bu işsizlerin büyük bir bölümü iş beğenmediği içinde çalışmıyor. Geçen yıl İşkur il müdürlüğünün bir açıklaması vardı. Batman'da işkur üzerinden işe yerleştirilen yaklaşık bin 500 kişi iş beğenmediği için işten ayrılmış.

Bu gençler nasıl iş istiyor bilemedim. Çoğu kişi ile konuştuğumuzda 'Ben 4 yıl üniversite okudum nasıl asgari ücretle çalışırım' diyor.

Üniversite mezunu gençlerin gözü Devlet kapısıdır. Kamuda çalışmak istiyorlar. Haksızda değiller, kamuda çalışan işçi yada memur maaşıyla özel sektörde iş bulunursa bence kimse kamuyu beklemeden buralarda çalışır.

Bu gençlerin işsizlik sorunu için istihdam konusu geciktirilmeden ele alınmalı. Batman'da özel sektörde  çalışan çoğu kişi asgari ücret bile alamıyor. Kağıt üzerinde asgari ücret alıyor ama işçinin cebine ne kadarı giriyor bununda incelenmesi lazım.  

Kayıt dışı istihdama da kafa yormak lazım SGK bu konuda denetimlerini artırması gerekir diye düşünüyorum.  İşsizlik sadece işsiz gençlerin sorunu değil, hepimizin sorunudur.

Bu gençlerin geleceği nasıl şekillenir,  bu gençlere işsiz kalmaya devam ederse nerelere ve nelere yönlenir hepimizin bu sonuçları iyi tahlil etmesi gerektiğini düşünüyorum. İnşallah en kısa sürede bu soruna çözüm bulunur. Çünkü gerçekten küçümsenecek bir sorun değil Türkiye'nin en büyük sorunlarının başında geliyor. Yatırımlar artırılmalı, OSB'de  yatırımcılara yer açılmalı, Üretim artırılmalı ki bu sorunun önüne geçilebilinsin aksi halde bu sorun büyüyerek devam edecektir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...