İLETİŞİM NEDİR ?
Advert
Yukarı
İLETİŞİM NEDİR ?

İLETİŞİM NEDİR ?

Bu içerik 2536 kez okundu.

İnsanlar arasında gerçekleşen duygu , düşünce , davranış ve bilgi alışverişidir. İnsanlar çevrede anlaşılır ve  sağlıklı bir yaşam sürdürmek için çevredeki insanlarla iletişime geçer. İnsanlar toplu  halde yaşadığı için dolayısıyla iletişim kurmak gerekir. Fikirlerini birbirlerine iletmek ve bilgi transferidir.

NEDEN İLETİŞİM ?

Hayatımızın merkezinde iletişim var. İnsanlar birbirlerini anlamak  , sorunlarını paylaşmak ve problem çözmek için iletişim devreye girer. İnsan iç içe toplu halde yaşadığı için ister farkında olsun ister olmasın birbirleriyle iletişim içindeler.

İnsanlar tarih boyunca iletişime önem vermişlerdir. İlk insanların mağara duvarlarındaki resimlerle birbirleriyle bir şeyler anlatmak için kullanmışlardır. Dumanla birbirlerine mesaj gönderip iletişim kurmuşlar. Güvercinleri yine aynı şekilde birbirlerine karşılıklı haber göndermişler. O zamanın çağı onu gerektiriyordu zamanla iletişim daha da kolaylaştı. Şimdi ise uzaydaki biriyle bile rahatlıkla iletişim kuruluyor.

İLETİŞİM YOLLARI NELERDİR ?

*Yazılı iletişim, yazı yoluyla anlatılan her şey.

*Sözlü iletişim,insanların diyalog halinde birbirleriyle konuşması.

*Beden dili (hareketlerle) iletişim,jest , mimik ve beden hareketleri.

ETKİLİ İLETİŞİM KURMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

# Ben dili kullanılmalı.

# Empati kurmak ( kendimizi karşısındaki kişinin yerine koyma ).

# Kendimizi tanımak.

# Kendimizi doğru ifade etmek.

# Önyargısız olmalıyız.

# Hoşgörü ile dinlemek.

# Eleştirilere açık olmalıyız.

# Beden dili.

# Konuşurken ses düzeyimizi iyi ayarlamak.

# Karşıdaki kişiyle konuşurken göz temasında bulunmak.

İLETİŞİM KURARKEN EN ÇOK YAPILAN HATALAR

• Öğüt vermek.

• Sen dili kullanmak.

• Suçlayıcı konuşmak.

• Alay etmek.

• Nutuk vermek.

• Yargılamak.

• Konuşurken isim takmak.

• Konuşmanın bitmesini beklemeden sözü kesmek.

Gibi etkenler iletişimi engeller. Sen dilini kullanmamak gerekir suçlayıcı bir hareket oluyor ve iletişimi engeller. Ben dili kullanılmalı .İnsanlarla konuşurken beden dili ve hareketlerimizle dinlediğimizi belli etmeliyiz ve karşıdaki kişinin söyleyecekleri bitmeden konuşmasını bölmemeliyiz. Göz temasında bulunmalıyız. Tabi rahatsız edecek derecede olmamalı göz teması kurarken. Ve konuştuğum kişilerle belli bir mesafenin olması gerekir bu gibi sorunlarda iletişimi gerçekten çok etkiler. O yüzden karşıdaki insanlarla sağlıklı iletişim kurmak ve kendimizi ifade etmek için bu gibi etkenlere dikkat etmeliyiz. Çünkü iletişim olmadan hayat anlaşılamaz. Problem çözmek ve insanlarla birbirimizi anlamak için iletişim kurmak gerek her zaman. Görüşmek üzere.

Sende Yorumla...