Batman Sanat Sokağı!
Advert
Yukarı
Batman Sanat Sokağı!
Uğur Kapuci

Batman Sanat Sokağı!

Bu içerik 3398 kez okundu.

Batman Sanat Sokağı’nın ilk açıldığı gün, 'Batman-Hasankeyf Kültür ve Sanat Festivali’nin yapıldığı günlerdi. Büyük bir coşkuyla açılışı yapılmıştı. Batman'da ilk defa Sanat ismi bir sokağa veriliyordu. Sanatla ilgilenenler arasında heyecan ve memnuniyet yaratmıştı.

Aradan yıllar geçti. Sanat sokağında sanat arayan hiç kimse, umduğunu bulamadı. Ne sanatla ilgili herhangi bir aktivite, ne de sanatçılar uğrar oldu. İsim kaldı sadece! Çay evleri, Kahvehaneler, mobilyacı,  konfeksiyoncu  ve oyun salonları doldu...

Sosyal medyada bile alay konusu oldu; “İsmi sanat sokağı olan, fakat sanatla ilgili hiçbir şey yapılmayan sokak hangi ilimizdedir” capslarını gördük.

Hayalimizdeki Sanat Sokağı …

Geniş ve ferah bir sokak… Duvarları, sanatçıların hüner ve duygularını katarak boyadıkları, çizdikleri resimlerle bezeli, sarmaşıkların dolandığı, köşe başlarında ressamların resim çizdiği, genç müzisyenlerin sanatlarını icra ettiği bir sokak. Kitapların satıldığı, okunduğu bir sokak.Yörenin tanıtımının yapıldığı alanların bulunduğu bir sokak. Kısacası bir fuar gibi olmalı Sanat Sokağı...

Sokağın artık ya ismi değişsin, ya da kendi değişsin! İsmiyle müsemma olmayacaksa Sanat Sokağı demeye ne hacet!

Eskiden, Anadolu’da esnaf gruplarının çarşılarda yoğunlaştığı yerler vardı. Telkariler çarşısı, demirciler çarşısı, kuyumcular çarşısı diye...  İsteyen gider istediğini bulur, işin ehline ulaşırdı. Sanat Sokağı dendiğinde eğer sanat bulamıyorsak, sanatçılara ulaşamıyorsak oraya o ismi vermenin de bir manası yok değil mi!

Belediyenin bu konuda ivedi bir şekilde çalışma yapması gerektiği kanısındayım. Özellikle kültür sanat konularda hassas olan Batman Belediyesi Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy'un Sanat sakağını masaya yatırması gerekir. Ya Sanat Sokağı sanatın merkezi olsun, ya da ismi kahvehaneler sokağı olsun! Başkan bunu gündeme almalı.

Şahsen Sanat Sokağı’nın yeniden yapılandırılmasından, yeniden modernize edilmesinden ve ismine uygun bir hal almasının Batman'a fayda sağlayacağını düşünenlerin başında geliyorum. Sadece yerelde sanat üreten sanatçılarımızın değil, çevre il ve ilçelerden de çeşitli alanlarda sanat icra eden sanatçıların uğrak yeri olsun istiyoruz.  Şehrimizi tanıtsın, şehrimize sanatı ve sanatçıyı sevdirsin. Resim ve müzik öğretmenleri öğrencilerini alıp oraya gitsin ve sanatı göstersin, sevdirsinler. Çocukların belleğinde sanat kavramı yer edinsin. Şimdiki haliyle Sanat Sokağı, ancak çocuklarımıza kahvehane kültürünü aşılar, okeyde taş nasıl çalınır muhabbetlerini koyulaştırır. Bu büyük yanlıştır!

Başkan vekili Aksoy'un talimatı ile Batman Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortak çalışma yürütebilirler. Sanat Sokağı yeni bir görünüm ve içeriğe kavuşturulabilir. Gençlik Evleri, Halk Eğitim kurslarında olduğu gibi Sanat Sokağı hem eğitici hem de eğlendiren bir mekân haline getirilebilir. İlla şimdiki Sanat Sokağı olacak diye bir şey de yok. Başka yerde böyle bir düzenleme yapılarak ismi Sanat Sokağı olarak değiştirilebilir ve şimdiki sokağın da ismi başka bir isimle değiştirilebilir.

Sokaktaki mekânlar dans kurları, müzik kursları, resim kursları, tiyatro sahneleri ve kitaplar satılır.  Ressamlar tablolarını, fotoğrafçılar fotoğraflarını sergiler. Her sanatçı kendi alanıyla ilgili yer alabilsin burada. Sanata destek vermek de aslında budur. Sanat yapmak isteyene önayak olmak, ortamı, zemini hazırlamaktır. Sonrasında konuşacak olan sanatçıların yeteneğidir.

Kentimizde, sokak aralarında düzenlenen resim sergilerinin ne kadar kötü bir görüntü verdiğini gördük. Eğer gerçek bir sanat sokağımız olsaydı. Adına yakışır sergiler düzenlenir kültür sanat konuşulurdu.

Sanat Sokağımız ne yazık ki sanattan çok uzak; hatta sıradan bir sokak diyebiliriz. Sanat sokağında bir iki müzik kursu açıldı. Ancak onlar da uzun süreli olmadı. Çünkü sokağın atmosferinin bir defa sanatla alakası yok. Bizim öncelikle o havayı vermemiz gerekiyor. Eğer amaç sanatsa!

Sanatı yeni nesillere sevdirmek, yetenekli ve hevesli çocuklarımızı keşfetmek istiyorsak sanat için zemin bulmamız gerekiyor. Burada iş Belediye, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne düşüyor. Yetkililerden de bu konuda ciddi bir çalışma yapmalarını bekliyorum.

Sanatla iç içe günler dileğiyle! Hoşça kalın…

 

 

 

Sende Yorumla...