TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİ (2)
Yukarı
TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİ (2)
DİYAEDDİN ULUCAN

TÜRKİYE-İRAN İLİŞKİLERİ (2)

Bu içerik 511 kez okundu.

 

Ayrıca 3 Kasım 1955 yılında da İran, Türkiye'nin de üye olduğu Bağdat Paktı'na katıldı.Bu süreçte 1958 yılında Irak'ta darbe gerçekleşmesi sonucunda Irak, Bağdat Paktı'ndan çekildi ve Bağdat Paktı feshedilerek yerine CENTO kuruldu.

Bu kuruluşun merkezi Ankara olarak belirlendi.Irak'ta meydana gelen darbeden endişelenen İran, CENTO'nun güçlendirilmesini istedi.

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 1962 yılında Türkiye’nin İran ve Yunanistan’la ilişkilerini daha da  geliştirme girişimi neticesinde söz konusu ülkeler arasında ilişkiler daha da pekişerek 1964 yılında Pakistan'ı da içine alan Kalkınma İçin Bölgesel İşbirliği kuruldu.

1979 yılında İran'da meydana gelen İran İslam Devrimi'nden sonra da ilişkiler olumlu bir seyirde devam etti.

Türkiye'deki 12 Eylül Darbesi'nden sonra tekrar bozulur gibi olan ilişkiler İran-Irak Savaşı'nın meydana gelmesiyle sorunsuz bir şekilde devam etti.

Bu süreçte Türkiye’nin izlediği tarafsızlık siyaseti neticesinde Türkiye, İran’ın en önemli ticari partnerlerinden biri haline geldi.İran-Irak Savaşı'nın sona ermesiyle birlikte, Türkiye ile İran arasında birtakım sorunlar ortaya çıkmıştır.

Hem ticari ilişkiler önemli bir ölçüde gerilemiş hem de siyasi ilişkiler ciddi bir krize girmiştir.

Ancak iki ülke arasında çıkan bu kriz, bir süre sonra merhum Başbakan Turgut Özal'ın gönderdiği dostluk mesajıyla sona ermiştir.

Daha sonra ki süreçte iki ülke arasındaki ilişkiler olumlu bir şekilde devam etti.

15 Ağustos 2008 yılında ise  İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın Türkiye ziyaretinde, iki ülke heyetlerinin görüşmeleri neticesinde uyuşturucu kaçakçılığı, organize suçlar ve terörizmle mücadele ile diğer bazı konularda iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Yani iki ülke arasında bazı dönemler sorunlar çıkmışsa da bu sorunlar uzun sürmeden tekrar olumlu bir şekilde devam etmiştir.

Ticarette ise iki ülke arasındaki ilişkiler Gürbulak Sınır Kapısı üzerinden gerçekleşmektedir.

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı'nın kurucu üyelerinden olan Türkiye ve İran arasındaki ticaret hacmi 2011 yılı itibariyle 14,9 milyar dolardır.

Türkiye, doğalgaz ihtiyacının yaklaşık %30'luk kısmını İran'dan Tebriz-Ankara Boru Hattı ile karşılamaktadır.

Ayrıca İran petrolünün Avrupa pazarlarına taşınması için Türkiye üzerinden geçecek olan Pers Boru Hattı (Nabucco Pipeline) projesi de 2010 yılında atılan imzalarla onaylanmıştır.

Bu vesileyle İran'da birkaç gündür devam eden olayların sona ererek tekrar sükunetin hakim olmasını, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artarak sürdürülmesini ve iki ülke ilişkilerinin de artarak devam etmesini temenni ederim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...