TÜKÜRÜK
Yukarı
TÜKÜRÜK
HİRANUR ÇIRPAN

TÜKÜRÜK

Bu içerik 1243 kez okundu.

Sokakta o malum eylemi yaparken gördüm, yere tükürürken.

O an, o kişiyi tanımıyor olsam bile ona karşı büyük bir nefret beslemiştim. O kişiyi tükürdüğü yerin üzerinden sürükleyerek çekiştirmeyi çok isterdim, belki de bu alışkanlığını bırakırdı.

Belki çoğunuz bunun farkında değilsinizdir fakat dokunmak bir temassa, bir kişinin tükürüğüne basmakta temastır. Evet, belki çıplak ayakla basıyorsunuz dur lakin o ayakkabıları giymek için ellerinizi kullandığınızda hiçbir zaman unutmayın. Bu durum sadece mahallelerimizde veya caddelerinde yaygın değildir, aynı zamanda yeşil sahalarda da bu durumla birçok kez karşılaşırız. Futbolcular sürekli hareket halinde bulundukları için vücutlarında tükürük salgılarlar. Kimi futbolcular yere tükürerek iyi bir şey yaptıklarını düşünseler de aslında doğru olanın, tükürüğün yüzde yüzünün vücuda yararlı olmasıdır. Ayrıca sürekli yere tükürdükleri için diğer futbolcuların virüs ve mikrop kalmalarını sağladıklarının farkında değiller.

Bu nasıl olur diye soracak olursanız, diğer futbolcuların yere düştükleri zaman herhangi bir tükürüğe temas etmeleri gayet yüksek bir olasılıktır.

Ve buda mikrop kapmaları için gayet iyi bir nedendir. Siz tükürenler kendinizi diğer insanların yerine koyun ve kendinizi sorgulayın. Herhangi bir kişinin tükürüğüne basıp o mikrobu kapmak mı yoksa tükürüksüz bir yoldan mikrop kapma korkusu olmadan yürümek mi?

Evet, belki şuan "biz yere tükürmeden de yollar, sokaklar mikrop dolu" diyor olabilirsiniz. Siz siz olun mikroba mikrop katmayın.

En azından bir çeşit görüntü kirliliğinden korunmuş oluruz.

Sende Yorumla...