İYİLİKLER BİR AYLA SINIRLI OLMAMALI
Yukarı
İYİLİKLER BİR AYLA SINIRLI OLMAMALI
ŞENAY ÖNALA

İYİLİKLER BİR AYLA SINIRLI OLMAMALI

Bu içerik 1144 kez okundu.

Ramazan denince akla huzur, paylaşım, sabır ve yardımlaşma gelmektedir. Toplumlar için yardımlaşma ve dayanışma çok önemlidir ve sürekliliği olmalıdır. Sadece bu ay değil her ay olması gereken hassasiyeti göstermek ve bunu sorumluluk haline getirmekte fayda var. Yapılan iyilikler, birbirimize olan merhametimiz, vicdani duygularımız, insanca yaşayıp var olabilme çabamız. Tüm bunlar insan olmanın şeref ve erdemini hatırlatır. Yeter ki, yönümüzü samimiyetle iyiliğe dönelim ve hayatlarımıza bir anlam verebilelim. Ramazan ayının yoksul ve fakirin halinden anlayabilmek ve onlarla empati kurabilmek için önemli bir fırsat. Oruç sayesinde farkına varamadığımız pek çok şeyi idrak edebiliyoruz.

O nedenle yardımlaşma, paylaşma, birbirimizin derdi ve sevinci ile hemhal olma toplumumuz açısından oldukça önemli.

Neyiniz varsa onu bölüşmekten bahsediliyor. Yani zenginin çoğundan vermesi elbette önemli ama bunun ötesinde herkesin sahip olduğu kadarını başkasıyla paylaşabilmesi yani ötekinin farkında olması, kardeşinin farkında olması gibi duyarlılık kazandırıyor. Aslına baktığınızda oruç ibadetinin bu tür duyguları motive eden bir tarafı var.

Maddi ve manevi kirliliğin tavan yaptığı ve bir virüs salgını sebebiyle tüm insanlığın kendine dönerek, her şeyi yeniden sorgulamaya başladığı bir dönem de, ramazan ayı imdadımıza yetişti.

Ramazan ayı aynı zamanda şükür ayı şükretmek, aynı zamanda kıymet bilmek ve insanın halinden memnun olması demektir. Allah’ın bize lütfetmiş olduğu sayısız nimet için ona minnettar olmak ve teşekkür etmektir. Şükreden insan, en zor durumlarda dahi sabırlı ve metanetli olur. Sahip oldukları ile yetinmeyi ve en zor durumunda dahi kendisinden daha zor durumdakiler ile paylaşmayı bilir, Birbirimizle kuru ekmeği paylaşmak bile yardımlaşmanın en güzel örneği ..

Yeryüzündeki tüm canlılar bu paylaşımdan faydalanmalı, sokaktaki hayvanlar da bu paylaşıma dahil onlarında canı var.

Tüm Müslüman Âleminin; Ramazan da, ihtiyaç kadarını alarak, israf etmeden, aç olanın halini anlayarak tüketim yaptığı, adaletsiz bencil duygulardan arındığı, elden geldiğince sofrasını paylaştığı, paylaştıkça doyuma ulaştığı, bedenen ve ruhen tuttuğu tüm oruçlarının kabul olması dileğiyle…

Sende Yorumla...