VARİS
Yukarı
VARİS
OP.DR. RAFET TOK

VARİS

Bu içerik 1702 kez okundu.

       Bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamar genişlemelerine varis denir.
Bacaklarımızdaki toplardamarlar kirli kanı yer çekiminin tersi yönünde  temizlenmesi için akciğerlere ve kalbe taşıyan damarlardır. Bu damarların içinde yukarı doğru akımın sağlanabilmesini kolaylaştıran ve aşağıya doğru kanın toplanmasını engelleyen kapaklar vardır. Bacak kaslarının çalışması ile kan bu kapakların yardımı ile tek yönlü olarak yukarı ilerler. Anne, baba ve diğer birinci derece akrabalarında varisi olan bir kişi eğer uzun süre ayakta kalır veya devamlı sabit olarak oturulan bir iş yapıyorsa, sigara içiyorsa, fazla kilo alıyorsa, aşırı sıcağa maruz kalıyorsa ve özellikle kadınlarda hamilelik ve doğum geçirme öyküsü varsa bilmelidir ki varis hastalığı kaçınılmazdır. Son zamanlarda modern hayatın bir diyeti olarak, yoğun ve uzun çalışma koşulları ve hareketsiz günlük yaşantı sonucu yürüyüşün yerini alan kısa mesafelere bile otomobil ve taşıma araçları ile ulaşan insanlarda, genetik yatkınlık olmasa bile, varis daha sık görülen bir hastalık halini almıştır.  

    Varisin oluşum mekanizmasında, ana toplardamarların içindeki kapakçık bozukluğu ve basınç yükselmesi ile başlar ve kendini cilt üzerinde ince kıvrımlı kırmızı yada yeşil damarlar şeklinde göstererek ekstremite ve bacak sağlığı yanında kozmetik olarak da görüntü kirliliğine sebep olur. yani sonuç olarak ciltteki varis problemin kaynağı derin ve yüzeyel toplardamarlardır. 

  Ayakta uzun süre hareketsiz olarak durma, genetik yatkınlık  ve bayan hastalarda fazla kilolar varis hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Toplumda sıklığı %20 ile 40 arasında olduğu belirtilen varisler yaşam kalitesini etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur.
Varis Hastalığı nedeni ile gün içinde giderek artan bacak ağrısı, bacaklarda çabuk yorulma şişkinlik ve ağırlık hissi olur. Hastalarda semptomları rahatlatmak için öğleden sonra oturma ve bacaklarını yukarıya kaldırma isteği görülebilir. Gözle görülür varis olmadan yani ciltte herhangi bir görüntü olmadanda bu şikâyetler görülebilir. Tedavi edilmeyen uzun yıllar devam eden ayak şişliği ve belirgin cilt varisleri ilerleyerek pıhtı oluşumlarına neden olabilir. Daha ciddi seviyelerdeki varis hastalarında deride renk değişikliği ve geçmeyen yaralar oluşabilir. Mutlaka önemsenmeli ve tedavisi ihmal edilmemelidir.  Öncelikle kalp-damar cerrahisi polikliniğe başvurulması iyi bir fizik muayene ve sonrasında venöz doppler usg çekilmelidir. USG sonucuna göre derin toplardamar ve yüzeyel toplardamar yetmezlikleri bilinmeli tedavi bu sonucuna göre yapılmalıdır. Belirgin olmayan hafif damar yetmezliklerinde ilaç tedavisi yanında varis çorabı önerilir. Varsa kesin sigara bırakılmalı, topuklu ayakkabı ve dar pantolonlar kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalı, uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Eğer ciddi ve belirgin damar yetmezliği varsa cerrahi ya da günümüzde sık yapılan varis ablasyonu denilen yüzeyel cilt altı toplardamarın lazer, radyofrekans ve skleroterapi yöntemi ile işlem yapılarak yüzeyel damar fonksiyonunun yok edilmesidir. Günümüzde cerrahi işlemden tamamen vazgeçilmiştir. Son yıllarda endovasküler lazer, endovasküler radyofrekans ve endovasküler skleroterapi yöntemleri uygulanmakta olup özellikle hastanemizde variclose yöntemi ile ciltaltı yüzeyel hastalıklı damar özel bir yapıştırıcı ile kapatılmaktadır. Bu yöntemin üstünlüğü ise hiç acı vermeden sadece lokal anestezi ile giriş yerinden işlem yapılması ve işlemden yaklaşık  2 yada 3 saat sonra hastanın taburcu edilerek normal yaşamına dönmesidir. Derinin altındaki esas problemden kurutulduktan sonra uygun zaman içerisinde  sönmeyen derideki yüzeyel kozmetik olarak kirliliğe sebep olan kılcal ya da belirgin varislerler köpük tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Ayrıca mevcut kozmetik ince varislerde hastanemizde ileri teknolojik lazer cihazı sayesinde başarılı sonuçlar alınmaktadır.    

                                                                  Op.dr.Rafet Tok         

                                                                  Kalp-Damar Cerrahi Uzmanı                                         

 

Sende Yorumla...