Yukarı

BARAJLAR YAĞIŞLARLA DOLUYOR

BARAJLAR YAĞIŞLARLA DOLUYOR
Bu içerik 995 kez okundu.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, 44 yılın en büyük kuraklığının yaşandığını belirterek, "Bu yıl havzalarda kar yağışı az oldu. Bu bahar yağışları çok şükür neredeyse açığı kapatacak gibi. Gerek içme suyu gerekse tarımsal barajlardaki açık kapandı." dedi.

Son günlerdeki yağışlarla ilgili açıklama yapan Murat Acu, "kuraklık" denilince birinci sırada içme suyu temini, devamında da tarımsal su sağlanmasında depolamaların büyük önem kazandığını söyleyerek, "1 Ekim'den 1 Ekim'e su yılı içinde yaptığımız akımlar bizim için önemli. 1 Ekim'den itibaren önemli yağışları almaya başlıyoruz. İşte o kış yağışlarını almamız ve depolamamız lazım." değerlendirmesinde bulundu.  

"KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ"

Su zengini bir ülke olmayan Türkiye'de barajların önemine değinen Acu, "Şimdi, 'Su fakiri ülke değiliz, şu anda suyumuz var, neremiz fakir?' denilebilir ama bu öyle değil, nüfus artışıyla beraber hazır su kaynaklarına, küresel iklim değişikliklerine baktığımız zaman hazırlıklı olmak zorundayız." diye konuştu. Herhangi bir büyük şehirde akmayan bir suyun izahının yapılamayacağını ifade eden Acu, kendisine her zaman, "Şu şehirde su sıkıntısı olacak mı olmayacak mı?" diye sorulduğunu, İstanbul'da su sıkıntısının olmadığını, Ankara'da da Gerede suyuyla beraber problemin tamamen çözüleceğini aktardı.

"BARAJLARDAKİ AÇIK KAPANDI"

Acu, bu yıl kış aylarının kurak geçtiğine işaret ederek, en büyük depolama kaynaklarından biri olan karın da bu yıl çok az yağdığını söyledi. "Son 44 yılın en büyük kuraklığı yaşandı. Bu yıl havzalarda kar yağışı az oldu" ifadelerini kullanan Acu, şöyle devam etti: "Bu bahar yağışları çok şükür neredeyse açığı kapatacak gibi. Gerek içme suyu gerekse tarımsal barajlardaki açık kapandı. Bir de şunu bilmek lazım ki, biz kış suyunu tutuyoruz. Herhangi bir suyun önünü kapatmıyoruz. Uluslararası hukuk var. Bizim yaptığımız depolamalarda ürettiğimiz enerji, kırılarak zaten yatağına bırakılıyor. Dolayısıyla aslında tutulan bir şey yok. Ürettikçe suyu yatağa bırakıyoruz. Aslında bizden sonrakilere de o suyu sağlamış oluyoruz. Bunu tabi enerji barajları özelinde söylüyorum."Suyun çok önemli bir değer olduğuna işaret eden Acu, güvenli su kaynaklarının önemini vurguladı. Acu, "Depolamaların sayısını artırıyoruz çünkü güvenli su kaynakları önemli. Yer altı kuyuları esasında ikinci planda, sonraki müdahale anlamında düşünülmesi gereken içme suyu kaynakları." ifadelerine yer verdi.

Etiketler:
Sende Yorumla...