"ASLINDA ENGEL İNSANLARIMIZIN ZİHİNLERİNDE OLAN ENGELDİR"
Yukarı

"ASLINDA ENGEL İNSANLARIMIZIN ZİHİNLERİNDE OLAN ENGELDİR"

Bu içerik 111 kez okundu.

Batman Valisi Ahmet Deniz:

Batman'da, Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında farkındalık yürüyüşü düzenlendi. Valilik önünde başlayan yürüyüşte üzerlerinde "Eğitim varsa engel yok", "Size benzeyen yönlerimizi görün", "Yapacaklarım kısıtlı ama ufkum geniş" yazılı dövizler taşıyan 400 engelli il protokolü Batman Öğretmenevine kadar yürüdü.

Batman Vali Ahmet Deniz, engelli folklor gurubu ile halay çekti.

Vali Deniz, yaptığı konuşmada, önemli olan insanların zihnindeki engelleri kaldırması olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Önemli olan farkındalık oluşturmak. Aslında engel insanlarımızın zihinlerinde olan engeldir. Vücuttaki engelden ziyade onları kaldırmaya kırmaya çalışıyoruz. Empati yapmak lazım, vatandaşlarımızın yerine, çocuklarımızın yerine kendimizi koymamız lazım ve onlar gibi hissetmek lazım. Onlar gibi hissetmediğimiz müddetçe çözüm üretmek mümkün değil."

"TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL"

Hükümetin son yıllarda engellilere yönelik çok önemli adımlar attığını vurgulayan Deniz, şunları kaydetti: "Son yıllarda devletimiz dezavantajlı engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırıcı çok güzel şeyler yapılıyor. Türkiye eski Türkiye değil Allah’a şükür. Hem eğitim kurumları hem sosyal destek anlamında onların eğitimi ile ilgili evde bakım ücretleridir, eskiden engelli çocuğu olan anne evde mahkum gibiydi şimdi onlar aşıldı. Batman’da iki tane eğitim kurumumuz varken önümüzdeki yıl 4 tane özel eğitim kurumumuz daha açacağız. Eğitime ihtiyacı olan her vatandaşımızı her bireyi her çocuğu alalım istiyoruz."

Etiketler:
Sende Yorumla...