Yukarı

MOR AHO MANASTIRI TURİZME AÇILDI

MOR AHO MANASTIRI TURİZME AÇILDI
Bu içerik 209 kez okundu.

Gercüş Arıca köyünde restorasyon çalışmaları tamamlanan Mor Aho Manastırı törenle açıldı. Gercüş ilçesine bağlı Arıca Köyündeki restorasyon çalışmaları tamamlanan Süryani cemaatine ait Mor Aho Manastırı açılışı yapılarak turizme kazandırıldı.  Yaklaşık bin 500 yıllık tarihi manastırın açılış törenine; Vali Ahmet Deniz’in yanı sıra Milletvekili Ataullah Hamidi, Gercüş Kaymakamı Ünal Koç, kamu kurum yöneticileri, Süryani cemaati ve çok sayıda davetli katıldı. 

Açılı töreninde bir konuşma yapan Vali Deniz, Anadolu coğrafyasının birçok kadim medeniyete ev sahipliği yaptığını, Yunus Emre’nin, Hacı Bektaş’ı Veli’nin, Mevlana’nın sevgi ve hoşgörü tohumlarının atıldığı bir coğrafya olduğunu vurgulayarak,  “Bizler farklılıklarımızı zenginlik olarak görüyoruz.  Çünkü bir Cihan İmparatorluğu’nun mirası üzerinde yaşıyoruz. Elbette ki, farklılıklarımız olacaktır. Önemli olan birlik, beraberliğimiz ve kardeşliğimizdir. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak bütün vatandaşlarımızın ibadet etme özgürlüğüne sahip çıkıyoruz. İşte bu köyümüzde de cami, kilise ve manastır bir arada bu hoşgörünün en iyi örneğidir. Anadolu’nun birçok yerinde bu tabloya rastlamak mümkündür. Dünyanın da bu sevgiye, hoşgörüye ve kucaklaşmaya ihtiyacı var” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Milletvekili Hamidi, dünyanın en fazla birlik, beraberlik ve kardeşliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, Türkiye’de yaşanan bütün halkların inanç ve kültürlerine sahip çıkıldığını ifade etti.  Ziyaret sonunda Vali Deniz, Süryani cemaatine manastırın hayırlı olması temennisinde bulunarak, kendilerine başarılar diledi.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...