BOYUN FITIĞINDAN KORKMAYIN
Yukarı

BOYUN FITIĞINDAN KORKMAYIN

BOYUN FITIĞINDAN KORKMAYIN
Bu içerik 462 kez okundu.

Batman Medikal Park Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Enver Küçükkaya, boyun fıtığı ile ilgili bilgi verdi.

Boyun fıtıkları, doğru bir teşhis, hasta eğitimi ve doğru bir tedaviyle artık korkulu bir rüya olmaktan çıktığını, ancak yanlış yönlendirmeler, bilinçsizce yapılan tedavi ve uygulamalar hem maddi hem manevi olarak hastaya ciddi ve dönüşü olmayan zararlar verebildiğini belirten Uzm. Dr. Enver Küçükkaya, boyun omurları arasında bulunan disklerde bazı şartlarda fıtıklar oluşabildiğini söyledi.

Uzm. Dr. Enver Küçükkaya, "Hareketsiz yaşam, kaslara aşırı yüklenme, bilinçsiz şekilde yapılan spor, uzun süre araba kullanma, vücuda uygun olmayan yatak, sandalye ve masa kullanımı fıtığa zemin hazırlar. Baş öne eğik olarak masa başında çalışanlar, sekreterler, öğretmenler, uzun süre bilgisayar ve telefon kullananlar, ev işleri, dikiş nakış, temizlik, perde asma, cam silme gibi işlerle uğraşanlar risk altındadır. Boyun fıtığında ağrı, sadece boyunda değil bazen kürek kemiği üzerinde veya göğüs bölgesinde yoğunlaşabilir. Sinir kökü sıkışması ile kola ve ele yayılan şiddetli ve yanıcı ağrı, uyuşma, karıncalanma, ileri olgularda da el veya kolda kas güçsüzlüğü görülebilir. Ağrı boyun hareketleri, öksürme, hapşırma ile artabilir. Boyun ve omuz bölgesinde olan ve kollara yayılan her ağrı, her rahatsızlık şüphesiz boyun fıtığı demek değildir. Bu konuda yukarıdaki şikayetleri devam eden hastanın bu konunun uzmanına başvurmasında yarar vardır. Çünkü muayene bulguları gerek hastalığı saptamada, gerekse tedavinin yönlendirilmesinde oldukça önem taşımaktadır."

ÇALIŞMAYA SIK SIK ARA VERİN

Bu rahatsızlığı olan kişilerin günlük yaşantısında yapması gereken düzenlemelerle ilgili de bilgi veren Uzm. Dr. Enver Küçükkaya, "Çalışmanıza sık ara verin. Masada veya arabada otururken kısa aralar verip ayağa kalkın, kısa yürüme ve gerinme egzersizleri yapın. Çalışma koltuğunuzu ve bilgisayarınızı ayarlayın. Otururken baş ve boyun doğru pozisyonda olmalıdır, özellikle uzun süre baş eğik pozisyonda çalışılmamalıdır. Özellikle gençlerin spor faaliyetlerinde, futbolda başla yapılan vuruşlar boyun fıtığına neden olabileceğinden, kasların güçlenmesine yönelik hangi sporları yapıp hangisinden kaçınması gerektiğini doktoruyla birlikte planlamalıdır. Çok sayıda veya kalın yastıkla yatmayın. Televizyon izlerken kanepenin koluna başınızı dayayıp uyuyakalmayın. Telefonun ahizesini omuz ile boynunuzun arasına sıkıştırarak konuşmayın. Germe ve güçlendirme egzersizleri yapın. Omurga sağlığı için yürüyün ve yüzün. Ağrılarınız tamamen geçse bile egzersizlerinizi her gün düzenli olarak yapmayı ihmal etmeyin. Boyun fıtığı ihmal edilmeyip tedavisi için erken davranıldığında kısa sürede şikâyetlerin azaldığı bir rahatsızlıktır. Boyun ağrısı çekenlerin vakit geçirmeden bir fizik tedavi rehabilitasyon uzmanına başvurmaları ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri uygun olacaktır." ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:
Sende Yorumla...