Yukarı

VALİ DENİZ; SOSYAL DEVLET OLARAK ÇAĞ ATLADIK

VALİ DENİZ; SOSYAL DEVLET OLARAK ÇAĞ ATLADIK
Bu içerik 111 kez okundu.

Batman Valisi Ahmet Deniz, Türkiye'nin sosyal devlet olarak yaptığı yardımlarla çağ atladığını söyledi.  Kentteki basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen Vali Ahmet Deniz, kentteki yatırımlar ve gündemdeki konularla ilgili bilgi verdi. Son yıllarda İslam'ı terörle anma gibi büyük bir projenin olduğunu ve bunu görmemek için insanın kör, duymamak için de sağır olması gerektiğini bildirdi.

100 yıl önce bu coğrafyada bir projeyi hayata geçirmek isteyenlerin bunu başaramadığını hatırlatan Vali Deniz, 100 yıl sonra yeniden hayata geçirmeye başladıklarını ve bunu yapmaya çalışanların bizi bizden daha iyi tanıdıklarını bize düşen ise daha çok çalışmak olduğunu söyledi. 

HEDEF 2019'DA TEKLİ ÖĞRETİMİN ALTYAPISINI HAZIRLAMAK

Batman'ın durumu diğer illere göre her alanda 10-15 yıl öncesine kadar çok daha iyi olduğunu anlatan Vali Deniz, " Şuanda 480 derslik şuan yapılıyor, 600 derslikli okulu da ihaleye çıkaracağız. Hedef 2019'da tekli öğretimin altyapısını hazırlamak. Eğitimin çıtası yükselmedikçe ne yaparsanız boş. Eğitimde kararlı adımlar projesinin sonuçlarını almaya başladık. TÜBİTAK bize gönderdiği yazıda 745 proje ile TÜBİTAK'a proje gönderen ilk 5 ilden biri olduğunu söylediler. Bu sevindirdi. Bu da imkan verilince nelerin başarılabileceğinin göstergesidir. Geçen sene 260 kilometre sıcak asfalt yaptık köylerimizde. 15 milyon olan KÖYDES ödeneği bu yıl 25 milyona çıktı. Şuan 7 santimetre kalınlığında ikinci kat asfalt yapıyoruz. Nereden nereye artık köylerimizde halı saha bile yapıyoruz. Köyler yaşanılabilir hale geldi, tersine göç başladı artık." dedi.

YEMEK TAKIMI HEDİYE EDİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın destekleri, Millî Eğitim Bakanlığı'nın koordinasyonu, televizyon programı sunucusu Müge Anlı'nın öncülüğünde gerçekleştirilen “Okuma-Yazma Seferberliği” kapsamında okuma yazma öğrenen kursiyerlere yemek takımı hediye edileceğini belirten Vali Deniz, Batman'da okuma yazma kurslarına yoğun katılımın olduğunu söyledi.

SOSYAL MARKETTE 20 BİN KİŞİYE ULAŞTIK

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının her gün 250 aileye ulaşıp sorun, sıkıntı ve derdini olup olmadığı konusunda görüşmeler yaptığını bildiren Vali Deniz, "Bir vatandaşımızın sıkıntısı varsa biz rahat edemeyiz. Şuana kadar sosyal markette 20 bin kişiye ulaşmışız. İhtiyaç sahiplerimizin de desteği ile ücretsiz bir şekilde ihtiyaç sahiplerimizi giydiriyoruz. Engelli, evde bakım ücretleridir gerçekten Türkiye sosyal devlet olma alanda son yıllarda çağ atladı."

500 YATAKLI HASTANE YERİNDE KALABİLİR

Son günlerde tartışma konusu olan yeni Hastane yerinin değiştirileceği konusuna da değinen Vali Deniz, " 200 yataklı hastane planlaması vardı ancak bunu 500 yataklıya çevirmek için başvurduk. Mevcut yerde 60 dönümlük yer ayırmıştık ama bakanlık 100 dönümlük yer isteyince mevcut yeri değiştirmek durumundayız ve 120-130 dönümlük yer arıyoruz. Ama yaptığımız araştırmalarda hastanenin mevcut yere yapılmasından yana. Bakanlık ile görüşeceğiz eğer 80 dönüme ikna edebilirsek aynı yerde yapacağız. Bunda hiç kimsenin hatır gönül meselesi için bir şey yapmayız. Bugünden tıp fakültesi için alt yapıyı hazırlamak adına bu hastanemizi yapmamız lazım. Bugün hastaneyi yaptığımız zaman tıp fakültesi kendiliğinden gelir. "

POLİS VE JANDARMA GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR

Kentin asayiş konusuna da değinen Vali Deniz, " huzurumuz var, sıkıntımız yok. Polis ve jandarma halkın güvenliği için gece gündüz çalışıyorlar, çok mesafe aldık. Uyuşturucu ile mücadelede kararlıyız. bizim için terör örgütü neyse uyuşturucu satışları da aynıdır. Mahallerimizde denetimlerimizi artırdık, dronelerle mahallelerde denetimler yapıyoruz. Emniyette özel görevlendirmelerimiz var uyuşturucu satıcılarına nefes aldırmayacağız. 

Etiketler:
Sende Yorumla...