Yukarı

HAYAT PROGRAMIMIZ KUR'AN (2)

HAYAT PROGRAMIMIZ KUR'AN (2)
Bu içerik 319 kez okundu.

      Evet efendimiz (a.s) devam ediyor. Kuran’ın insana ve insanlığa sağladığı faydaları ve faziletleri saymaya. Rivayet Abdullah b Mesud ra, den geliyor.

Efendimiz (s.a.v.) buyuruyor: “Bu Kur'an Allah’ın sofrasıdır. Yiyebileceğiniz kadar onun nimetlerinden yiyiniz. Şüphesiz ki bu Kur'an, Allah’ın ipidir, apaçık nurdur ve faydalı şifadır. Kur'an kendisine sarılanın koruyucusu, kendisine uyanların kurtarıcısıdır. Kur'an'a uyan doğru yoldan sapmaz ki kınansın, eğrilmez ki, doğrultulsun. Kur'an’ın bambaşka üstünlüğü vardır kaybolmaz, çok okumakla eskimez. Onu okuyunuz. Elif, lam, mim bir harftir demiyorum. Fakat elif tek başına bir harf, mim bir harf ve lam da bir harftir. diye buyuruyor.

 Kıymetli okurlar, Kur'an Allah'la dost olma özelliği taşır. Efendimiz (as): "Allah’ın insanlardan dostları vardır. Ashap: Onlar kimlerdir Ya Resulallah, dediler. Efendimiz (as):’’Onlar Kuran ehli olanlardır. Allah’ın dostları ve seçkin kullarıdır" diye buyurdu. Kur'an'la haşir neşir olanlar, Kur'an’ı gündemlerine alanlar, içerdiği anlama ve manaya vakıf olanlar, her türlü uygulama ve muamelelerini kurana göre şekillendirenler, kur'an'a göre uygulamaya çalışanlar.İşte bunlar Allah’ın yeryüzündeki dostlarıdır. Allah’ın yeryüzündeki seçkin kullarıdır bunlar. Allah cümlemizi bu vasıflara sahip olanlardan eylesin.

Efendimiz (as): "Siz Allah’a, onun kelamı Kuran dan daha faziletli, hiçbir şey ile dönemezsiniz" diye buyurmaktadır. Allah'a dönüşümüzün ve ona kavuşmamızın en faziletli şekli, Kuranlı bir dönmedir. Kur'an kadar faziletli bir şeyin dışında Allah’a kavuşamayız.

Değerli okurlar: Kur'an Allah'ın kelamıdır. Allah’ın kitabıdır. Bu kitabı biz insanlara okuyup, anlayıp ve uygulamamız için göndermiştir. Tüm insanlığın saadet ve mutluğu için göndermiştir.

Kur'an'la yaşanan bir hayatta, anarşi olmaz, huzursuzluk olmaz, kaos olmaz, anarşi olmaz, yalan ve dolandırıcılık olmaz ,faiz ve rüşvet olmaz, olmaz ve olmaz. Tam aksine; sevgi, saygı, kardeşlik, huzur birlik ve beraberlik olur. Kimsenin paylaşamadığı hiçbir şey kalmaz. Hiç bir kimse renginden, dilinden, mezhebinden ve dininden ötürü hiçbir haktan ve hukuktan mahrum edilmez ve de bırakılamaz. Toplum olarak şu an içerisinde bulunduğumuz, hiç tasvip etmediğimiz ve edemediğimiz bir hayatı yaşıyoruz. Bu olumsuzlukları yaşamamızın tek ama tek sebebi, Kurandan habersiz bir hayatı yaşamamızdandır.

       Kur'an-ı arkalarına alarak yaşayan toplulukların asla iki yakaları bir araya gelmez. İşleri düzgün gitmez. İçlerindeki huzursuzlar azalmaz aksine artar. Kanaat kalmaz şeytanın eline geçer dizginler, onun eline de  geçince, yapılan her hareket ve muamele, Allah’a muhalif olan bir muamele ve hareket olmuş olur. O zaman da Allah’ın tokadı ferdi olmaz, azabı ve cezalandırması umuma şamil olur. Ve toplumda yolunu şaşırır ve gittikçede bataklığa saplanmış olur. Allah muhafaza etsin.

O açıdan kıymetli okurlar, Kur'an’ımıza sahip çıkalım. Ne demek istediğimizi günde bir iki ayette olsa anlamaya çalışalım. İçerisinde 114 sure ve 6000 küsur ayeti vardır. Bunların her biri hayatımızdaki yönümüzü bulmamız için birer yol bulma işaretleridirler.Ne kadar ayet öğrenirsek hayatımızdaki sonsuz tuzaklardan o oranda sıyrılmış ve kurtulmuş oluruz. Şahsiyetli insan olma özelliğimizi o oranda arttırabiliriz.O oranda Allah katındaki değerimizi ve sevgimizi artırabiliriz. O zaman kurtuluşa ermiş olabiliriz. Bunun dışında kurtulabilmenin, selamete ulaşabilmenin yolu yoktur.

Bu anlatılanları yapıyor muyuz? Yapmıyorsak hemen başlayalım ve evlatlarımıza da yaptıralım. Önümüzde evlatlarımız için kısada olsa bir fırsatımız var. Çocuklarımızı başlamış olan yaz Kur'an kurslarına gönderelim. Onlara Kur'an-ı öğretelim, öğrenmelerine yardımcı olalım ve çok ciddi bir şekilde üzerinde duralım. Oluşmasını istediğimiz temiz toplumumuzun oluşmasına katkı sunalım. Allah'tan korkan ve O'nun emirlerini öğrenen ve bunlarla amel eden bir neslin oluşmasını sağlayalım. Yoksa Allah'a hesabını zor vereceğimiz bir sorumluluğun altına girmeyelim. Ve de Arkamızdan bizlere iki hayır ve iki dua gönderecek nesiller bırakalım.

Mevlam cümlemizi Kur'an-ı okuyup öğrenen ve öğretenlerden eylesin. Hayatını Kur'an'a göre şekillendiren, onun emir ve yasakları çerçevesinde yaşamaya çalışanlardan kılsın. Ve Mevlam Kur'an-ı kendisi için hayat programı olarak seçenlerden eylesin. Ve cümlemizi Kıyamette Kur'an'ın şefaatine nail olanlardan eylesin. Amin

 

Etiketler:
Sende Yorumla...