SOSYAL ALAN YOK EDİLMEDEN CAMİ YAPILSIN
Yukarı

SOSYAL ALAN YOK EDİLMEDEN CAMİ YAPILSIN

SOSYAL ALAN YOK EDİLMEDEN CAMİ YAPILSIN
Bu içerik 186 kez okundu.

Batman Demokrasi Platformu Bileşenleri Esentepe mevkisinde yapılacak olan cami ve taziye evi için alternatifte bulundu. Esentepedeki sosyal alanın yok edilmeden eski Devlet Hastanesinin yerinde cami yapılmasını öneren Demokrasi Platformu Bileşenleri cami yapımına karşı olmadıklarını bildirdi.

TMMOB, Şehir Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri İl Temsilciliği ve Mimarlar Odası temsilcilerinin de  aralarında bulunduğu Batman Demokrasi Platformu  Bileşenleri gazetemizi ziyaret ederek Esentepede yapımı devam eden cami projesi ile ilgili görüşlerini bildirdi.

TEMYİZ SÜRECİNDE CAMİ TARTIŞMASI BAŞLADI

Şehir Plancıları Odası İl Temsilcisi Melek Atalay, Esentepe kentsel kamusal rekreasyon alanı ile ilgili yıllardır süren tartışmaların sonuçlanmadığını belirterek, daha önceden dava konusu olan bu alan ile ilgili belediyenin açmış olduğu dava, belediye lehine kentsel kamusal rekreasyon alanı olarak kalması yönünde karara bağlandığı ancak milli emlak tarafından temyiz davası sürecinde iken bahse konu alan cami projesi olarak tartışmalarının başladığını söyledi.

PROJE İÇİN 12 BİN METREKERE YETERLİYDİ

Atalay, "Yapımı planlanan cami ve taziye evi projesi için 12 bin metrekarelik alan yeterli olabilecekken 159 bin metrekare alanın tamamının ibadete tahsis edilmesi  amaçlanan şeyin ne olduğu kamu ile paylaşılması gerekmektedir. Bizce bu kararın hiç bir suretle kabul edilir bir yanı bulunmamaktadır. Caminin arazi kotunun en yüksek olduğu yere konumlanması, hizmet etki alanındaki nüfusun bu alana ulaşamayacağı anlamına gelmektedir. Bu tür ibadet alanlarının yer seçimi, planlama mevzuat hükümleri ve kullanım kolaylığı açısından ibadet anlayışına ters düşmektedir. Bunun yerine bu alanların eski devlet hastanesi yerleşkesine konumlanması hem mevcut ağaçların korunması hem de ulaşılabilirlik açısından en doru karar olacağına inanmaktayız" dedi. (Aziz Talayhan)

Etiketler:
Sende Yorumla...