Yukarı

KIZLAR CAMİNİN İHALESİ YAPILDI

Ilısu Barajı projesi kapsamında Hasankeyf içerisinde yer alan Kızlar (Eyyübi) Caminin Yeni Hasankeyf’e taşınmasına yönelik yapım ihalesi yapıldı.

KIZLAR CAMİNİN İHALESİ YAPILDI
Bu içerik 528 kez okundu.

Baraj gölü altında kalacak olan Hasankeyf ilçesindeki eserlerin taşınma işlemleri devam ediyor. Yeni Hasankeyf Kültür parkına taşınacak eserler içerisinde yer alan Kızlar (Eyyübi) Caminin taşınması için 07 Mart tarihinde ihale işlemi gerçekleşti. İhalesi yapılan tarihi caminin taşınma çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi.

Hasankeyf aşağı şehir’de (Sur İçi), Sultan Süleyman Camisi’nin doğusunda yer alan Eyyubi Camii’nin üzerinde inşa tarihini belirleyecek hiçbir kitabe bulunmamaktadır. Ancak yapı bezemesi ve planıyla 14.yüz yıl sonu veya 15.yüz yıl başlarına tarihlendirilebildiği bildirildi.

ANIT MEZAR OLARAK YAPILMIŞ

Hasankeyf’in en önemli yapıları arasında bulunan caminin bezeme ve planı ayrı bir değer taşıdığı vurgulandı. Bu yapının gerçekte bir anıt mezar olarak yapıldığı, daha sonra, bugünkü şekle dönüştürüldüğü tahmin ediliyor.

Eyyubi Dönemi’nde yapıldığı tahmin edilen bu cami alışılmadık bir plan düzeni göstermektedir. Düzgün duvarlarla çevrili kare şeklindeki bir orta avlunun dört köşesinin her birine kubbeli birer yapı yerleştirilmiştir. Birbirinden farklı yapıda türbelerin bulunduğu bu yapı büyük olasılıkla bir anıt mezar külliyesidir. Yapının korunabilen kuzey cephesinde ve türbelerin duvarlarında kûfi yazı frizleri ile bitkisel ve geometrik bezeme örnekleri görülmektedir. Günümüzde bu yapı topluluğundaki dört odadan biri depo haline getirilmiş, diğerleri birer camekânlı koridorla birleştirilerek camiye dönüştürülmüştür.

Etiketler:
Sende Yorumla...