DÜĞÜN VE NİŞANDA ABARTILI MASRAFLAR KALDIRILDI
Yukarı

DÜĞÜN VE NİŞANDA ABARTILI MASRAFLAR KALDIRILDI

DÜĞÜN VE NİŞANDA ABARTILI MASRAFLAR KALDIRILDI
Bu içerik 2175 kez okundu.

Batman Bekıra ve Civar Köyleri Derneği ile köy imamları, muhtarlar ve ileri gelen şahsiyetlerin desteğiyle düğünlerde uyulması gereken kurallar kararlaştırıldı. Düğünlerin büyük maliyet, ekonomik sıkıntı ve bir çok kişinin gücünü aşan borçlara sebebiyet verilmesi nedeniyle Bekira  Ve Çevre Köyleri Derneği karar aldı. Bekira ve Çevre Köyleri Derneği Başkanı Mehmet Şah Arzık, düğün masraflarının çığırından çıktığı, bir düğün maliyetinin 250-400 bin TL'ye ulaştığını belirterek, bu masrafların kısıtlanması konusunda karar aldıklarını söyledi. Düğünlerin daha kolay, fazla külfete girmeden makul bir seviyeye getirmek için bazı kararlar alındığını söyleyen Başkan Arzık, alınan kararları şöyle sıraladı.

ALTIN 80 GRAMI GEÇMEYECEK

1-Şirani dediğimiz (Şerbet) ayrı bir günde ve ayrı mekanda değil, Nişan yani Yüzük takma gününde aile içinde yapılması. 2-Kına gecesi için Gelinin veya damadın evinde en yakın aile efradıyla sade bir şekilde yapılması. 3-imkanlar dahilinde ve Zorunlu olmadıkça Geline şerbetlik ve gelinlik yerine Yöresel Kıyafetler giydirilmesi,kuaförde değil evde süslenmesi. 4-Düğünler yer ve zaman müsaitse evlerin önünde veya Köy meydanında yapılması. 5-Düğün sırasında takı ve hediye merasimi yapılmaması,yardım veya hediye vermek isteyen gizli bir şekilde vermesi. 6-Düğünden sonra kadınlar arasında yapılan Üç gün dediğimiz (Se Roj) yapılmaması. 7-Toplantımızın ana konusu,büyük külfetlere sebep olan kız isteme sırasında istenen ve mecburi kılınan altın miktarıdır. Evet kadınlarımız,kızlarımız,gelinlerimiz daha fazla miktarda altınlarla süslenmesine layıktır,fakat onlar da yeni ailesinin borç batağına,ekonomik sıkıntılara düçar kalmalarını istemezler. Bu nedenle yapılan bir dizi görüşmeden sonra bundan böyle altın miktarı toplam 80 gramı geçmeyecek şekilde makul karar verilmiştir.

KARARA UYMAYANLARIN DÜĞÜNÜNE İŞTİRAK EDİLMEYECEK

Alınan bu kararlara uymayan ailelerin düğün törenine katılmayacaklarını ifade eden Başkan Arzık; "Bu kararların uygulanmasının takibini siz seydalarımız, muhtarlarımız siz büyüklerimize düşmektedir. Ayrıca bu kararların ilan edilmesi ve kararlara uymayanlara düğünlerine iştirak edilmeyeceğini bildirilmesi. Bu kararlar bir çok hayra vesile olacağını ümit ediyoruz."dedi. (M. Şükrü Yıldırım)

Etiketler:
Sende Yorumla...