YUNUS EMRE İSİMLİ PANEL DÜZENLENDİ
Yukarı

YUNUS EMRE İSİMLİ PANEL DÜZENLENDİ

YUNUS EMRE İSİMLİ PANEL DÜZENLENDİ
Bu içerik 117 kez okundu.

Batman Üniversitesi Batı Raman Yerleşkesi Rektörlük Konferans Salonunda “Zaman-Mekân Bağlamında Yunus Emre” isimli bir panel düzenlendi. Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dilek, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Doç. Dr. Mehmet Çevik ve Aksaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Alp Kayabaşı’nın konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Rohat Cebe ile Prof. Dr. Necmettin Sezgin, dekanlar, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. UNESCO anma ve kutlama yıl dönümleri kapsamında 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ilan edilmesi sebebi ile düzenlenen program, Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencileri tarafından “Yunus Emre” müzik dinletisi sunulmasıyla başladı.

 “YUNUS EMRE’NİN ÖĞRETİLERİ EVRENSEL OLDUĞU İÇİN KALICI OLMUŞTUR”

Programın açılış konuşmasını yapan Üniversite Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, tarihimiz açısından büyük öneme sahip bir mutasavvıf olan Yunus Emre’nin aynı zamanda büyük öğretileri bulunan bir öğretmen olduğunu belirtti. Yunus Emre’nin çeşitli şehir ve ülkeleri gezerek öğretilerini halka anlattığını ve bu sayede toplumun bilgi dünyasını genişlettiğini ifade eden Rektör Demir, Yunus Emre’nin sadece ülkemizde değil küresel çapta bir öğretmen olduğunu kaydetti. Öğretilerinin evrenselliği sebebiyle dillerden dillere, nesillerden nesillere ulaşabildiğinin altını çizen Rektör Demir, böyle bir günde tüm dünyaya söyleyecek sözleri olan büyük mütefekkiri anmaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

 “KAOS DÖNEMLERİ HALK İÇİN ZOR GEÇSE DE AYDIN ÜRETİMİ AÇISINDAN BEREKETLİ DÖNEMLERDİR”

Geçmişten günümüze Yunus Emre’nin defalarca anlatıldığını ancak Yunus Emre hakkında farklı fikirler sunmak istediklerini belirten Prof. Dr. İbrahim Dilek, Yunus Emre’yi anlamak için günümüz şartlarında düşünmek gerektiğini ifade etti. Düşüncelerin bir coğrafyası olduğunu ve yaşanan coğrafyaya göre şekillendiğini söyleyen Dilek, insanların dünya hakkındaki görüşlerinin ekolojiden, kültürden ve felsefeden etkilendiğini bu sayede fikirler üreten düşünürlerin de fikirleriyle halkın düşünce sistemini etkilediğini dile getirdi. Ünlü düşünürlerin toplumda yaşanan kaos dönemlerinde ortaya çıktıklarının altını çizen Dilek, Yunus Emre’nin de 13. yüzyılda Moğolların istilası ile kaos döneminde olan Anadolu coğrafyasında yaşadığını ve bu şartların Yunus Emre’nin fikirlerinin gelişimine zemin hazırladığını söyledi. Yunus Emre’yi anlamanın ona günümüz bakış açısıyla yaklaşmakla mümkün olabileceğini belirten Dilek, düşünürleri anlayıp onları topluma iyi yansıtarak kültür dünyamızın genişleyeceğini de sözlerine ekledi.

“YUNUS EMRE’NİN MUAZZAM BİR SÖZ GÜCÜ VAR”

Yunus Emre’yi zaman bağlamında ele alan Doç. Dr. Mehmet Çevik, zamanın ötesinde arayışta olunması gerektiğini, sadece yaşamış olduğu 13. yüzyıl ile sınırlı tutulmamasını çünkü fikirleriyle günümüze kadar zihinlerde yaşayabildiğini anlatarak sözlerine başladı. Yunus Emre’ye din ve tasavvuf açılarından bakılması gerektiğini ifade eden Çevik, bu sayede onun anlattıklarının daha iyi anlaşılıp fikirlerimizi şekillendirebileceğini söyledi. İnsanların Yunus Emre’nin “Kendini Bil” sözünün özünü anlayıp kendilerinin farkına varması gerektiğini dile getiren Çevik: “Kendimizi bilir ve düzeltirsek dünya güzelleşir, hepimiz bir Yunus Emre olamayız ancak onu anlamayı başarabilirsek Yunus Emre’nin ruhunu aramızda yaşatabiliriz.” dedi.

 “YUNUS EMRE’NİN MEKÂNI ŞEHİRLER DEĞİL GÖNÜLLERDİR”

Mekân bağlamında Yunus Emre’yi anlatan Doç. Dr. Onur Alp Kayabaşı, mekânı içinde yaşanılan yer olarak tanımlarken Yunus Emre’nin içinde yaşadığı mekânın karmaşa içinde olduğunu ve bu karmaşanın onun düşüncelerine şekil verdiğini belirtti. Mekânın sadece fiziki bir yer olduğunu ancak Yunus Emre’nin mekânın ötesine çıkmış çok iyi bir söz ustası olduğunu dile getiren Kayabaşı, onun sözlerinin gönülden çıkıp gönüllere girdiğini kaydetti. Yunus Emre’nin doğduğu topraklar konusunda çeşitli rivayetler olduğunu ancak onu fiziksel mekânlara sığdırmanın yanlış olduğunu vurgulayan Kayabaşı, onun sığdırabileceği tek mekânın gönüller olduğunu söyledi. Yunus Emre’nin her anıldığında ve şiirleri okunduğunda o mekânda yeniden doğduğunun altını çizen Kayabaşı, onun mekânının tartışılmaması gerektiğini çünkü nerede anılırsa orada olduğunu sözlerine ekledi. Panel, katılımcılardan gelen soruların konuşmacılar tarafından cevaplanmasının ardından sona erdi. (Haber Merkezi)

Etiketler:
Sende Yorumla...