ATILACAK ADIMLARI KARARA BAĞLADIK
Yukarı

ATILACAK ADIMLARI KARARA BAĞLADIK

ATILACAK ADIMLARI KARARA BAĞLADIK
Bu içerik 96 kez okundu.

Ak Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Hasankeyf ilçesinde atılacak adımları Ankara ve Hasankeyf'te yapılan toplantılarla karara bağladıklarını söyledi.  Tarım ve Orman Bakanı ile yaptığı görüşmelerde Batman Çayı ıslahı projesinin 2. Kısmı için çalışmalara başlanmasını talep ettiğini belirten Özdemir: " Batman Çayı ıslahı projesinin 2. Kısım çalışmaları için ihale izni bakanlık tarafından verilmişti. Batman çayı ıslah projesi kapsamında 4 ila 9. Kilometrelik 1. Kısımda eksik kalan korkulukların 2. Kısım çalışmalarında tamamlanacak olup sağ ve sol sahilde yaz ve kış korkuluğu olmak üzere toplamda 20 kilometrelik korkuluk yapılması, ayrıca 9 ila 11. Kilometreler arasında taş tahkimatı ve dolgu işlerinin yapımı devam etmektedir. Yüzde 65 seviyesine ulaşmıştır. Bu yılın sonunda bitirileceği tarafımıza iletildi. İlçe ve belde belediyelerimizin alt ve üst yapı projelerinde ihtiyaç duyduğu ödenek ve araç talebimizi de Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ilettik. Yeni Hasankeyf’in alt ve üst yapı problemlerinin çözümü için Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ilgili Bakanlıklar ve kurumlarla hem Hasankeyf’te hem de Ankara’da toplantılar gerçekleştirdik ve problemlerin çözümü için atılacak adımları karara bağladık.’’ Şeklinde konuştu.

 ‘’5 BİN 397 KONUT YAPTIK’’

Özdemir konuşmasının devamında şunları kaydetti: ‘’Batman’da konut ihtiyacının karşılanması    için toplam 1.189 hektarlık özel ürün, sulu tarım ve marjinal ürün alanlarının imara açılması taleplerimizi Bakan bey’e ilettik. Yeni İmar İlçe ve belde belediyelerimizin alt ve üst yapı projelerinde ihtiyaç duyduğu ödenek ve araç talebimizi de Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ilettik. Yeni Hasankeyf’in alt ve üst yapı problemlerinin çözümü için Cumhurbaşkanımızın talimatıyla ilgili Bakanlıklar ve kurumlarla hem Hasankeyf’te hem de Ankara’da toplantılar gerçekleştirdik ve problemlerin çözümü için atılacak adımları karara bağladık. AK Parti iktidarında Batman’da Toki tarafından 5 bin 397 konut inşa edilerek dar gelirli ailelerin kira derdinden kurtarıp ev sahibi yaptık."

HASANKEYF’İN SİLÜETİ KORUNDU

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyüğü olma özelliğini taşıyan il halk kütüphanesini de hizmete soktuklarını anlatan Özdemir ‘’Hasankeyf’te Büyük Saray’ın restore edilerek ziyarete açılması ve Yukarı Şehir Temizlik projeleri Bakanlığa sunulmuş olup Kültür ve Turizm Bakanı ile yaptığımız görüşmede projelere onay verilmesi hususunu dile getirdik. Küçük saray 6,4 metre yükseltilerek hem baraj sularından etkilenmesinin önüne geçildi hem de Hasankeyf’in silüeti korunmuş oldu. Hasankeyf’te El Cezeri Bilim Merkezi tamamlanmış olup açılışa hazırdır. Mor Kuryakos Manastırının 1. Ve 2.  Etap çalışmaları tamamlanmış, 3. Etap çalışmaları için ihtiyaç duyulan ödeneğin tahsisi için Kültür ve Turizm Bakanına talepte bulunduk. Tarihi Perpira köprüsünün 181 metrelik restorayon çalışmaları devam etmektedir.’’ Diye konuştu. (Haber Merkezi)

Etiketler:
Sende Yorumla...