BARODAN DEVA'YA ZİYARET
Yukarı

BARODAN DEVA'YA ZİYARET

BARODAN DEVA'YA ZİYARET
Bu içerik 465 kez okundu.

 

Batman Barosu Başkanı Av. Erkan Şenses ve yönetimi, DEVA Partisi Batman İl Başkanı Melik Müjdeci'ye ziyarette bulundu.

Batman İl Başkanlığı'nda gerçekleşen ziyarette insan hakları ihlalleri ve yargının durumu ele alındı. Ziyarette konuşan DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, "Avukatlar savunma hakkının ve hak arama hususundaki özgürlüklerin teminatıdır. Avukatların meslek örgütünün çatısı olan barolar da insan hak ve özgürlüklerinin güvencesidir. Batman ve diğer illerimizdeki baroların güçlendirilmesi ve savunma makamının yani avukatların daha özgür ve etkili olması, toplumun özgürlüğünün garantisidir. Bu nedenle barolarımızın her zaman destekçisiyiz ve toplum menfaati çerçevesindeki her türlü girişimin yanındayız." dedi.

"HUKUK ÜSTÜNLÜĞÜ İLKESİNE DÖNÜLMELİ"

Türkiye'nin hukukun üstünlüğü ilkesinden son derece uzaklaştığını belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, "Türkiye, 2021 Hukukun Üstünlüğü Endeksi'nde 139 ülke arasında 117'inci sırada yer aldı. Bu durum ülkemizin hukuk alanında adeta bir çöküş içerisinde olduğunu gösteriyor. İnsan haklarına, düşünce ve ifade özgürlüklerine saygının gün geçtikçe kan kaybettiği, hukukun üstünlüğü ilkesinin her düzeyde yok sayıldığı bir ortamda ilerlemeden, gelişmekten, yarınlara umut olmaktan bahsetmek mümkün değil. Başta bölgemiz olmak üzere, ülkemizin her yanında son dönemde artan bir şekilde hissedilen ırkçı saldırılar, kolluk kuvvetlerinin kanun tanımazlığı, kayyım politikası, KHK ile ihraçlar, yaygın tutuklamalar ve her kesime yönelik hak ihlalleri ile toplum adeta sindirilmeye çalışılıyor." dedi.

"TOPLUMU GÜÇLENDİRECEK EN ÖNEMLİ UNSUR LİYAKATTİR"

Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan atamalarda liyakat ilkesinin tamamen yok sayıldığını belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, "İktidarın devleti yasalara, kanunlara göre değil; yandaşların isteklerine göre yönettiği bir süreçten geçiyoruz. Partizanlığı, ahbap-çavuş ilişkilerini, yandaşlığı, cemaatleri, tarikatları esas alarak ülkeyi yönetmenin bedelini halk olarak ödüyoruz. Torpil ve kayırmacı tutum nedeniyle insanlarımız devlete olan güvenini büyük oranda kaybetti. Görevi devir alır almaz ilk olarak hayata geçireceğimiz en önemli düzenlemelerden biri de tüm atamalarda liyakat ilkesini öncelikli tutmak olacak. Bu ülkenin her bir ferdinin devlet karşısındaki haklarını sonuna kadar kullanabilmesini tesis etmek zorundayız." ifadelerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANI HÜKÜMET SİSTEMİ İLE SAVUNMANIN ETKİLİLİĞİ ZEDELENDİ”

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'i desteklediklerini belirten DEVA Partisi Batman İl Başkanı Av. Melik Müjdeci, "Daha önce yasama, yürütme ve yargı erkleri birbirinden keskin bir şekilde fren-denge mekanizması içerisinde ayrılıyorken şu anda yasama etkisizleşti, yürütme gücü tek bir kişide toplandı ve böylelikle en zayıf olan yargı erkini de tahakküm altına almaya çalışıyorlar. Yargı erkinin tarafsızlığı ve bağımsızlığı sağlanmazsa savunmanın etkililiği ve kararların niteliği son derece azalır. 2017 referandumu ile yapılan bu sistem değişikliği, ülkemizin adalet sistemine vurulan adeta bir darbedir. Eski sistemde eksikler olabilir fakat bu eksiklikleri düzeltmek yerine tek adamın sözünün geçerli olduğu bir sisteme geçmek, akıl karı değil. O yüzden biz denge-denetimin olduğu Güçlendirilmiş Parlementer Sistemi destekliyoruz." dedi.

Etiketler:
Sende Yorumla...