SGK PRİM ÖDEMELERİNDE KOLAYLIK
Yukarı

SGK PRİM ÖDEMELERİNDE KOLAYLIK

SGK PRİM ÖDEMELERİNDE KOLAYLIK
Bu içerik 210 kez okundu.

Batman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Alaettin Ökten, yapılandırma düzenlemesinin vatandaşlara önemli avantajlar sağlayacağını vurguladı. Ökten, yapılandırma kapsamında borçların faizlerinin silineceğine ve faiz yerine borçların, Yİ-ÜFE ile güncelleneceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti: "SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlanacak olup normalleşme döneminde üzerlerindeki yükler hafifletilecek.”

Genel sağlık sigortası borcu olanların 31.12.2021 tarihine kadar anapara borçlarının tamamını ödemesi halinde faizlerinin tamamen silineceğini vurgulayan Ökten, ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlarımız borcunu ödeyemeyecek durumda ise 30.11.2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları ve gelir testi sonucu asgari ücretin üçte birinden az olması halinde bu gelir testi sonucu tescil başlangıç tarihinden itibaren uygulanacağı, bilgisini verdi. Bağ-Kur sigortalılarının 30.04.2021 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetlerini yapılandırma kapsamında ödememeleri halinde, söz konusu sürelerin dondurularak, prim borçlarının silineceğini aktaran Ökten, ayrıca Bağ-Kur sigortalılarının başvuru süresi içinde talep etmeleri halinde daha önceki düzenlemelerle dondurulmuş hizmet sürelerine ait primlerini Yİ-ÜFE ile güncellenmiş tutar üzerinden ödeyerek, hizmetlerini canlandırma imkânı bulunduğunu ifade etti.

BAŞVURULARIN BİR KISMI İNTERNET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK

İl Müdürü Ökten, yeniden yapılandırma kapsamında SGK’ya ilişkin prim borçları için son başvuru tarihinin 31.08.2021, ilk taksit son ödeme süresinin ise 01.11.2021 olacağını duyurdu. İşverenlerin birçok başvusunu e-Sigorta kanalıyla internetten yapabilecekleri gibi elden ya da posta yoluyla bağlı bulundukları İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine de yapabileceklerini bildiren Ökten, ayrıca şunları kaydetti: "Başta Bağ-Kur sigortalılar olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşlarımızın yapılandırma müracaatlarının bir kısmını e-devlet üzerinden alabileceğiz. Bu ve primini kendi ödeyen diğer sigortalılarımızın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezine elden ya da posta yoluyla yapılandırma başvurusunda bulunmaları da yeterli olacaktır. Ayrıca genel sağlık sigortası borçları için ise başvuru şartı aranmayacak, tüm borçlar otomatik olarak SGK tarafından yapılandırılacaktır.” (Mahsum Cihangir)

Etiketler:
Sende Yorumla...