'NEFRET SÖYLEMLERİ AKIL ALMAZ BİR BOYUT KAZANMIŞTIR'
Yukarı

'NEFRET SÖYLEMLERİ AKIL ALMAZ BİR BOYUT KAZANMIŞTIR'

'NEFRET SÖYLEMLERİ AKIL ALMAZ BİR BOYUT KAZANMIŞTIR'
Bu içerik 212 kez okundu.

İnsan Hakları Derneği Batman Şube Başkanlığı, Konya'da yaşanan katliamla ilgili basın açıklaması yaptı. Küresel ısınma ve iklim krizinin bir sonucu olarak ülkemiz dahil dünyanın birçok yerinde art arda yaşanan orman yangınlarının gerekçesi olarak üretilen Kürtlere yönelik nefret söylemlerinin  akıl almaz bir boyut kazandığına işaret eden İHD, iktidarı ayrımcı ve nefret içerikli söylem ve politikaları terk etmeye davet etti. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan İHD şu ifadelere yer verdi. " Dedeoğlu ailesi Kars’tan Konya’ya göç etmiş bir Kürt ailedir. Fail ya da failler henüz tespit edilememiş olmasına karşın, Dedeoğlu ailesine yönelik daha önceki saldırılarda kullanılan "Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız", "Burada hiçbir Kürt kalmayacak" gibi söylem ve eylemler bu katliamda da ırkçı saiklerle hareket edildiği kanaatini güçlendiriyor. Etnik kimlikleri ailenin maruz kaldığı saldırıların başlıca gerekçesidir. Basit bir husumetin böylesi bir katliamla sonuçlanmasını başka türlü izah etmek mümkün görünmemektedir.

" ÇATIŞMAYI YÜCELTEN/KUTSAYAN POLİTİKALARDIR"

Bu olay bir kez daha göstermiştir ki, şiddetin toplumsal ilişkileri düzenleyen ve sorunları çözen tek etkili araç olduğu kanaati toplumda giderek daha güçlü bir yer edinmektedir. Şiddetin toplum içinde giderek daha fazla itibar görmesinin temel nedeni siyasal iktidarın toplumu kutuplaştıran, her şeyi güvenlik sorunu haline getiren, çatışmayı ve savaşı yücelten/kutsayan politikalardır. Siyasal iktidar bu politikaları ile sadece topluma kötü örnek olmakla kalmıyor, ayrımcılığın ve nefretin, dolayısıyla da şiddetin olağanlaşmasını ve yayılmasını teşvik ediyor. Özellikle de Kürtler, HDP üzerinden yükseltilen nefret dili, inançları, cinsiyetleri, cinsel yönelimleri, siyasal görüşleri farklı olduğu için ötekileştirilen tüm kesimleri saldırılara açık hale getirmektedir.

"NEFRET SÖYLEMİNE VE ŞİDDETE HAYIR"

Özellikle son günlerde artan göç trafiği ile birlikte mülteci ve sığınmacılara yönelik geliştirilen nefret söylemleri, hele küresel ısınmanın ve iklim krizinin bir sonucu olarak ülkemiz dahil dünyanın birçok yerinde art arda yaşanan orman yangınlarının gerekçesi olarak üretilen Kürtlere yönelik nefret söylemleri akıl almaz bir boyut kazanmıştır. Bu nedenle siyasi iktidarı bir kez daha ayrımcı ve nefret içerikli söylem ve politikaları terk etmeye, cezasızlık zırhını kaldırmaya ve toplumsal barışa daha fazla zarar vermemeye davet ediyoruz. Bunun ilk adımı da Konya’nın Meram ilçesinde yaşanan bu elim olayı bir an önce aydınlatmak olmalıdır. Dolayısıyla demokrasi, barış ve insan haklarından yana olan herkesi ortak tutum almaya, ayrımcılığa, nefret söylemine ve şiddete hayır! demeye davet ediyoruz." (Haber Merkezi)

Etiketler:
Sende Yorumla...