VİRÜSÜN ETKİLERİ SOLUNUM FİZYOTERAPİSİ İLE ATILABİLİNİR
Yukarı

VİRÜSÜN ETKİLERİ SOLUNUM FİZYOTERAPİSİ İLE ATILABİLİNİR

VİRÜSÜN ETKİLERİ SOLUNUM FİZYOTERAPİSİ İLE ATILABİLİNİR
Bu içerik 139 kez okundu.

Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Cebrail Sınır ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Özlem Pamuk; solunum terapi tedavisi hakkında açıklamalarda bulundular.

Nefes alıp verme, çoğu zaman yapılan sıradan bir aktivite gibi göründüğünü anlatan Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Cebrail Sınır ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Özlem Pamuk, doğru nefes almak sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından olduğunu söylediler.

Solunum terapisi, astım, KOAH, kistikfibrozis gibi herhangi bir akciğer hastalığı olanlar veya başka bir nedenle nefes darlığı çekenler için oldukça yüz güldürücü neticeler verdiğini ifade eden Uzmanlar şunları anlattılar; "Bunlarla birlikte akciğer rahatsızlığı olan veya geçiren hastalar, nefes darlığını ciddi olarak hissetmiyorlarsa bile, merdiven çıkma, yokuş yürüme gibi normal günlük aktiviteler sırasında güçlük yaşıyorsa, efor kaybı söz konusuysa, çok kolay yorulup sıklıkla dinlenme ihtiyacı doğuyorsa ya da hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerde de solunum terapisi uygulanabilmektedir.

COVİD-19 GEÇİRENLERDE SOLUNUM FİZYOTERAPİSİ İŞE YARAR MI?

Bilindiği üzere Covid-19 herkesi farklı şekilde etkilemektedir. Büyük bir kısım asemptomatik ya da hafif bir şekilde bu hastalığı atlatırken, bir kısım da hastalar da akciğerlerin ciddi şekilde etkilendiği, oksijen gereksinimi süreçlerini yaşamakta, yoğun bakım ihtiyacı ile karşılaşmaktadır. Covid-19’u ağır atlatan hastalarda akciğerlerde fonksiyon kayıpları, kapasite azalması, solunum yetmezliği, nefes darlığı, zatürre, fibrozis (akciğer zarlarında yapışıklık) gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir. Akciğerler etkilenince damarlarda kan pıhtılaşmalarına sebep olmakta, solunum kapasitesi ciddi oranda düşmekte ve akciğerlerin bazen tamamına yakını etkilenebilmektedir.Klasik yöntemlerle ve ilaç tedavileriyle akciğerin solunum kapasitesini arttırabilmek mümkün olmadığından, bu tür hastaların akciğer fonksiyonlarını geri kazanabilmeleri ve koronavirüsün zararlı etkilerini pulmoner rehabilitasyon (solunum terapisi) ile atlatabilmeleri mümkündür. Bu hastalığın etkilerini iyileştirmek için solunum terapisi büyük fayda sağlamaktadır. Solunum terapisi yöntemi ile akciğer sekresyonunu azaltmak, bunun sonucunda akciğerin solunum kapasitesini artırmak amaçlanmaktadır. Oksijenlenmesi artan hastalarda pıhtılaşma sorunları da azalır. Vücuttaki oksijenlenme artınca hastanın erken dönemde yorgunluk sorunları son bulmakta veya oldukça azalmakta, organ fonksiyonları ise normale dönebilmektedir." ​(Haber Merkezi)

Etiketler:
Sende Yorumla...