İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ YAPIM SÜRECİ BAŞLADI
Yukarı

İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ YAPIM SÜRECİ BAŞLADI

İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİ YAPIM SÜRECİ BAŞLADI
Bu içerik 166 kez okundu.

Belediyeye ait İkiztepe Mahallesi mevkiinde bulunan mevcut Batman Atık Su Arıtma Tesisi, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Sistemi’nin geliştirilmesi ve İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Yapımı Projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) halkın katılımı toplantısı gerçekleştirildi.

Belediye şehrin mevcut kanalizasyon sistemini ve atık su arıtma tesisini iyileştirerek arıtılmış atık suyun hem Avrupa Birliği hem de ulusal kalite standartlarını karşılamasını hedefleyerek, şehrin atık su arıtma tesisinin hem kapasite artırımı hem de biyolojik arıtma aşamalarının eklenmesi ve bunun yanında atık su ve yağmur suyu şebekelerinin yenilenmesi yönünde proje çalışması başlatıldı. Proje ile ilgili halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için halka açık olarak yapılan toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Özkan, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Batman ÇED ve İzin Şube Müdürü Hamza Uçar, Baski Müdürü Ömer Faruk Ataç, Atık su Arıtma Tesisi Sorumlusu Amine Evin Tüzün, proje koordinatörü Biyolog Mehmet Gül, Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

700 BİN KİŞİYE HİTAP EDECEK

Batman Atık Su Arıtma Tesisi, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Sistemi Kapasite Artışı” ÇED toplantısında konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Muzaffer Özkan, “Batman’ın çevreyle ilgili en büyük sorunu olan Atık su arıtma tesisi yüzde 50 kapasitede çalışmakta ve sadece fiziksel arITma yapmaktadır. Olması gereken ileri biyolojik arıtma mevcut değildir. Eğer bu arıtma tesisi kurulmazsa Ilısu Barajının devreye girmesiyle ilerde çevreyle ilgili sorunlarla karşılaşılacaktır. Atık su arıtma tesisimiz yüzde 50 kapasite ile şu anda 60 bin metreküp/gün fiziksel arıtma yapmaktadır. Bizim buradaki hedefimiz yeni çalışma ile ilk etapta 156 bin metreküp/gün ve daha sonra ise 208 metreküp/gün olarak ayarlayıp Batman nüfusunun yaklaşık 650 ile 700 binine hitap edebilecek atık su arıtma ve biyolojik arıtmayı devreye koyarak Batman’ı bu sıkıntıdan kurtarmak” dedi. ÇED toplantısı, programa katılan katılımcıların soru ve cevapları şeklinde devam etti. (Haber Merkezi)

Etiketler:
Sende Yorumla...