BANKA TEMSİLCİLERİ İLE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Yukarı

BANKA TEMSİLCİLERİ İLE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

BANKA TEMSİLCİLERİ İLE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
Bu içerik 150 kez okundu.

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik (SGK) ile Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası arasında kredi işbirliği protokolü imzalanmış buna göre sigortalılara kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirildi.

Borçlanarak emekli olabilecekler için Sosyal Güvenlik Kurumu ile 3 Kamu Bankası arasında imzalanan kredi işbirliği protokolü kapsamında ilgili banka temsilcileri ile Batman Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Söz konusu toplantıda bilgilendirmelerde bulunan Batman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Alaettin Ökten, kredi desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikle Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Merkez Müdürlüklerine başvurularını yaptıktan sonra, buradan alınacak emekli olabileceklerine dair yazıyla bu üç kamu bankasının şubelerine müracaat edebileceklerini belirtti.

AYLIK YÜZDE 0.35'LİK AYLIK ENFLASYON FARKI EKLENECEK

Ayrıca söz konusu avantajlı kredi desteğinden, primlerini ihya eden Bağkur’luların yanında askerlik ve doğum borçlanması yapılması halinde emekli olabilecek vatandaşlarımızın da yararlanabileceğini aktaran Ökten, yapılandırma ile gecikme cezası, gecikme zammı ve faizlerin silinerek bunun yerine aylık yüzde 0.35'lik aylık enflasyon farkı eklenerek güncelleme yapılacağını belirtti.

31 MART'A KADAR KREDİ KULLANABİLECEKLER

Bu kapsamda Ziraat, Halk ve Vakıf Bankası ile iş birliği protokolü imzalandığını hatırlatan Ökten, “Protokolle yapılandırma borcunun ödenmesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisiyle emeklilik imkânı sunulacaktır. Sigortalarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe, yani 31 Mart'a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vadeyle kredi kullanabileceklerdir." dedi.

İLK TAKSİTİN SON ÖDEMESİ 31 MART'A ERTELENDİ

Son olarak yapılandırma kapsamının oldukça geniş tutularak, 2020 Ağustos ayı ve öncesine ait neredeyse tüm Kurum alacaklarının yapılandırma kapsamına alındığını belirten Ökten, ayrıca yapılandırma son başvuru tarihinin 31 Ocak tarihine, ilk taksitin son ödeme tarihinin ise 31 Mart'a ertelendiğini hatırlatarak, vatandaşlarımıza iş bu avantajlı yapılandırma fırsatlarını kaçırmamaları ve başvurularını son günlere bırakmamalarının yararlarına olacağı hususunda tavsiyede bulundu.

Etiketler:
Sende Yorumla...