FISTIKTA SİİRT’İ YAKALAYACAĞIZ
Yukarı

FISTIKTA SİİRT’İ YAKALAYACAĞIZ

FISTIKTA SİİRT’İ YAKALAYACAĞIZ
Bu içerik 789 kez okundu.

Batman'da çiftçilere "Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 200 bin Siirt fıstığı fidanı dağıtıldı.

Batman merkez ve ilçelerinde meyve bahçesi sayısını artırmak, çiftçilerin tarımsal gelirini yükseltmek, meyveciliğin gelişmesini sağlamak ve ekonomiye katkıda bulunmak amacıyla "Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında çiftçilere 200 bin Siirt fıstığı fidanı düzenlenen törenle dağıtıldı.

Batman Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne bağlı Çiftçi Eğitim Merkezinde yapılan fidan dağıtım törenine, Vali Hulusi Şahin, Şanlıurfa Tarım ve Orman Bölge Müdürü Aytaç Onkun, İl Müdürü Mehmet Gün ve çiftçiler katıldı. Programda Vali Hulusi Şahin ile Tarım ve Orman İl Müdürü Gün birer konuşma yaptı

Batman’da çiftçilerden fıstığa yoğun ilgi gösterildiğini belirten Hulusi Şahin, “İl Özel İdaresi olarak kendi imkânlarımızı sonuna kadar kullanarak çiftçimizi desteklemeye ve ürün yönünden geliştirmeye ve çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Bu hususta seracılık konusunda İl Özel İdaresinin destekleri var. Ayrıca tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili de çeşitli desteklerimiz oluyor. Bugün ise fıstık fidanları veriyoruz. Fıstığı Batman sevdi. Çiftçilerimiz çok ilgi gösteriyor. Fıstık bitkisi de bu ilginin ve sevginin karşılığını veriyor. Özellikle belli bir yaşı geçtikten sonra çok ciddi ekonomik getirisi olduğunu çiftçilerimiz gördüler. Bu sayede de ilgi hızla arttı.” diye konuştu.

Kentte 60 bin dekar fıstık alanının olduğunu aktaran Şahin, “Bundan 10-15 yıl önce Batman’da hiç fıstık yokken bugün 60 bin dekara çıktı ve hızla artmaya devam ediyor. Bu hızla devam ederse bu işin başı olan Siirt’i yakalayacağız diye düşünüyoruz. Tüm hedefimiz çiftçilerimizin ekonomisini güçlendirmektir. Sloganımız ‘Çiftçi gülerse bütün ülke güler.’ Çiftçimizi güldürmeye çalışıyoruz. Elimizdeki imkanları son aşamaya kadar çiftçimizin lehine kullanıyoruz. Bugünde burada 200 bin fidan dağıtıyoruz. Böylece şimdiye kadar vermiş olduğumuz fıstık fidan sayısı 860 bine çıkacak. Bu verdiğimiz fidanların yüzde 70’i hibedir.” dedi.

Kendilerine fıstık dağıtılan çiftçiler ise fıstık ekiminin kendileri için çok daha avantajlı olduğunu, büyük bir gelir getirdiğini belirterek, hibe desteğinde bulunan yetkililere teşekkür etti.(İLKHA)

Etiketler:
Sende Yorumla...