İŞSİZLİK SAĞLIĞIMIZI BOZACAK SEVİYEYE GELDİ
Yukarı

İŞSİZLİK SAĞLIĞIMIZI BOZACAK SEVİYEYE GELDİ

İŞSİZLİK SAĞLIĞIMIZI BOZACAK SEVİYEYE GELDİ
Bu içerik 216 kez okundu.

Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen kantinci esnafı, büyük bir mağduriyet yaşadığını belirtti. Aylardır çalışmamalarına rağmen vergilerini, prim borçlarını ve aidatlarını ödediklerini belirten esnaf, destek talebinde bulundu.

Kantinciler Federasyonu Batman İl Temsilcisi Sıddık Biçim, yaptığı açıklamada, okulların açılmasıyla büyük bir sevinç yaşarken kısa sürede pandemi nedeniyle tekrar okulların kapanmasının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

8 ay okulların kapalı olmasına rağmen Bağ-Kur prim borcunu, vergilerini, esnaf aidatını kesintisiz olarak ödemek zorunda kaldıklarını belirten Biçim, aylardır sıfır gelirle hayatta kalma mücadelesi verdiklerini, işsizliğin sağlıklarını bozacak seviyeye geldiğini vurguladı.

Kantinci esnafına nakdi yardım yapılmasını, işsizlik maaşına bağlanmalarını talep eden Biçim, ayakta kalabilmeleri için devletin kantinci esnafına yardım eli uzatması gerektiğini ifade etti.

“BÜYÜK BİR SEVİNÇ YAŞAMIŞTIK”

Biçim, “8 aylık uzun bir aradan sonra okulların açılması haberiyle aslında büyük bir sevinç yaşamıştık. Bizde iş yerlerimizi açmanın verdiği mutlulukla temizliğimizi yaptık, kantinlerimizi hijyen kurallarına göre hazırladık. Bir iki hafta geçti, ciro beklentimizin çok altındaydı, masraflarımızı karşılayacak düzeyde değildi ama olsun sonunda işimize kavuşmuştuk. Bu da bize mutluluk veriyordu. Yalnız iş yerlerimiz tekrar kapandı.” dedi.

“YÜKÜMÜZ OLDUKÇA AĞIR”

8 aydır sıfır gelirle geçinmeye çalıştıklarını dile getiren Biçim, “Bu süre zarfında Bağ-Kur prim borcu bize yansıyordu. Vergilerimiz, çevre temizlik ve çöp vergisi yansıyordu. Esnaf aidatı yansıyordu. Bu saatten sonra ne olacak işi kestirmek biraz zor. Yükümüz oldukça ağır. Sağlık için alınan tedbirleri destekliyoruz yalnız bu esnafın hali ne olacak? Biz kantincilerin durumu ne olacak? Ev kiramızı ödeyemiyoruz. Elektrik, su, doğal gaz faturaları, mutfak giderleri… Devletten artık bir destek bekliyoruz.” diye konuştu.(İlkha)

Etiketler:
Sende Yorumla...