VATANDAŞLAR KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYOR
Yukarı

VATANDAŞLAR KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYOR

VATANDAŞLAR KENTSEL DÖNÜŞÜM İSTİYOR
Bu içerik 213 kez okundu.

Son yıllarda Türkiye’de meydana gelen ve büyük acılar yaşatan depremler vatandaşları tedirgin etmeye başladı. En son Elazığ, Malatya ve İzmir’de onlarca kişinin ölümüne sebep olan depremler, vatandaşlara deprem gerçeğini bir kez daha hatırlattı.

Depremlerin ardından deprem riski taşıyan binalar bir kez daha gündeme gelirken, olası büyük bir depremde evleri yıkılma tehlikesi bulunan vatandaşlar, riskli durumdaki evlerinin güvenli hale gelmesini istiyor.

Çarpık ve çürük yapılaşma sebebiyle depremde risk taşıyan yerlerden biri de Batman. Neredeyse her gün artan deprem tehlikesiyle karşı karşıya olan kentte birçok mahalledeki eski yapılar riskli konumda bulunuyor. Tehlike oluşturan bu binalarda oturan vatandaşlar, evlerinin eski olması sebebiyle risk barındırdığını belirterek bir an önce kentsel dönüşüm için çalışmaların başlatılmasını istiyor.Aydınlıkevler Mahalle Muhtarı Abdülkerim Ak, yaptığı açıklamada, mahallelerinde bulunan evlerin birçoğunun 50-60 yıllık evler olduğunu, evlerin depreme karşı dayanıklı olmadığını söyledi.

“MAHALLE KENTSEL DÖNÜŞÜME ALINMALI”

Mahallenin kentsel dönüşüme ihtiyacının olduğunu ifade eden Ak, “Mahallemizin en önemli sorunlarından bir tanesi kentsel dönüşüm sorunudur. Mahallemizdeki evler genelde 50-60 yıllık evlerdir. Bu evler depreme dayanıklı evler değildir. Evlerimiz çok eski olduğundan mahallemize kentsel dönüşüm yapılmasını istiyoruz. Yetkililerden talebimiz mahallemizde kat sayısının artırılmasıdır. Bu nedenden dolayı müteahhitler mahallemizde inşaat yapamıyor. Mahallemizde kat sayısı yükseltilirse müteahhitler mahallemizde yeni bina yapmaya başlayacaklardır. Kentsel dönüşüm olmadan ne okulumuz, ne parkımız, ne yüzme havuzu ne de bir halı sahamız olur.” dedi.

“EVLER OLASI BİR DEPREMDE BÜYÜK TEHLİKE ARZ EDİYOR”

Çevre illerde yaşanan depremlerde Batman’ın da çok etkilendiğini belirten Ak, şöyle devam etti: “Evlerimiz 50-60 yıllık olduğu için tehlike arz ediyor. Mahallemizdeki evlerin yüzde 80’i eski evlerdir. Olası bir depremde büyük bir tehlike arz ediyor. Bu yüzden yetkililerden bir an önce Aydınlıkevler Mahallesine kentsel dönüşüm yapılmasını istiyoruz. Mahalle sakinlerimizin hemen hemen hepsi kentsel dönüşüm yapılmasını istiyor. Çünkü yapıların hepsi çok eski ve temelsizdir. Mahallemize üvey evlat muamelesi görmesini istemiyoruz. Diğer mahallelere yapılan yatırımın, bizim mahallemize de yapılmasını istiyoruz.” (Haber Merkezi)

Etiketler:
Sende Yorumla...