DİZ ARTROSKOPİSİ AMELİYATI NEDİR, NASIL YAPILIR ?
Yukarı

DİZ ARTROSKOPİSİ AMELİYATI NEDİR, NASIL YAPILIR ?

DİZ ARTROSKOPİSİ AMELİYATI NEDİR, NASIL YAPILIR ?

Özel Batman Dünya Hastanesinde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. İdrak Mammado Diz Artroskopisi ameliyatı ile ilgili bilgi verdi.

Hastanede yapılan başarılı diz Artroskopisi ameliyatı ile ilgili bilgi veren Op. Dr. İdrak Mammado şunları söyledi.

Diz artroskopisi ameliyatı halk arasında ‘’ dizin kapalı ameliyatı’’ olarak da bilinir. Bu ameliyat dizin önünden boyutları 1 santimetre olan 2 adet kesi yapılarak kamera ve diğer özel aletlerle diz ekleminin içine girilerek yapılan bir işlemdir. Bu işlem zamanı dizin içindeki tüm yapılar, sinovyal dokular, eklem kıkırdakları, menisküsler, önçapraz, arka çapraz bağlar normal boyutlarından defalarca büyütülerek gözlemlenir, detaylı incelenir ve gerekirse müdahale edilir.

HANGİ YAŞLARDA YAPILIR ?

Diz artroskopisi ameliyatının yapılması için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

HANGİ HASTALIKLARI TEDAVİ ETMEK İÇİN YAPILIR ?

Diz artroskopisi ameliyatı geniş yelpazeli bir işlemdir. Günümüzde en sık olarak menisküs yırtıklarının dikilmesi veya temizlenmesi, önçapraz bağ yırtıklarının tamir edilmesi için yapılmaktadır. Ama bunların dışında dizin içinde olan yumuşak doku kitlelerinin çıkartılması, diz ekleminin kıkırdak bozukluklarına müdahale, diz kapağı çıkığı (patella) hastalıklarında, dizin enfeksiyon hastalıklarında, diz eklemini ilgilendiren kırıklar zamanı ve diğer birçok durumda yapılabilir. Aynı zamanda halk arasında ‘’ diz ekleminin kireçlenmesi’’ gibi bilinen gonartroz hastalarında artroskopik olarak yapılacak işlemler hastaların şikayetlerini azaltabilir ve diz protezi ameliyatını birkaç yıl erteleyebilir. Diz artroskopisi tedavi amaçlı yapıldığı gibi, şikayetleri olan, ama tanısı kesinleştirilemeyen hastalarda tanısal amaçlı da yapılabilmektedir.

UYGULANAN ANESTEZİ YÖNTEMİ NEDİR ?

İşlem genellikle spinal veya epidural, halk arasında ‘’belden uyuşturma’’ olarak bilinen anestezi ile yapılır. Bu zaman arzu eden hastaların monitörde dizinin içini görebilme ve ameliyatı izleme şansı da oluyor. Ama çok ender durumularda genel anestezi gereksinimi de olabiliyor.

 DİZ ARTROSKOPİSİ AMELİYATININ RİSKLERİ NELERDİR ?

Diz artroskopisi ortopedik ameliyatlar arasında en az riske sahip olan işlem olarak bilinir. Minimal da olsa oluşabilecek muhtemel riskler için de gereken önlemler diğer tüm ameliyatlarda olduğu gibi alınmaktadır.

 DİZ ARTROSKOPİSİ AMELİYATININ BAŞARISI NEYE BAĞLIDIR ?

Başarı birçok faktöre – hastalığa, hastalığın ne kadar ilerlediğine, ameliyatın zamanlamasına, planlamasına, hekimin artroskopi deneyimine, ameliyattan sonraki önerilere hastanın ne kadar uyacağına ve ameliyat zamanı kullanılan cihazların kalitesine bağlıdır. Tüm bu faktörleri göze aldığımızda birçok hasta artroskopik girişim sonrası şikayetlerinden tam kurtulurken bazı hastaların şikayetleri ise sadece azalmış oluyor.

 HASTA NE ZAMAN YÜRÜTÜLÜR ?

İyileşme süresi birçok faktöre - özellikle hastalığa ve yapılan işleme bağlıdır. Hastanede yatış süreci genellikle 1 gündür. İyileşme süresi 1 hafta ile 6 ay arasında değişkenlik gösterir. Örneğin, menisküs yırtığı nedenli yırtık kısmı temizlenmiş hastalar ameliyattan hemen sonra üzerine basarak yürüye bileceği gibi, menisküsü dikilen hastaların 4 hafta boyunca ameliyatlı bacağının üzerine basmaması gerek.

ARTROSKOPİK OLARAK HANGİ İŞLEMLER YAPILIR ?

Hastanemizde diz ekleminde yırtık menisküsün temizlenmesi, dikilmesi, önçapraz bağ ameliyatı, arka çapraz bağ ameliyatı, kıkırdak canlandırma (mikrokırık) ve diğer birçok işlemler başarıyla gerçekleştirilmektedir. Hastanemiz bu konuda üst düzeyde donanıma sahiptir. Artroskopik diz ameliyatları dışında omuz ve ayakbileğinin birçok hastalıkları da tarafımızca artroskopik olarak tedavi edilmektedir. (Haber Merkezi)

Etiketler: