VAKA SAYILARINDA ARTIŞ
Yukarı

VAKA SAYILARINDA ARTIŞ

VAKA SAYILARINDA ARTIŞ
Bu içerik 209 kez okundu.

Batman Tabip Odası ve SES Batman Şubesi yaptığı ortak açıklamayla, Batman'da son 3 haftada artan koronavirüs vakalarına dikkat çekti.

Son üç haftadır vaka artışları olduğuna dair sahada çalışan sağlık çalışanlarından bilgiler aldıklarını bildiren Tabipler Odası ve SES, Ekim ayı'nın ortalarında günlük 50-80 aralığında seyreden vaka sayısının , son üç haftadır yeniden artış gösterdiğine yönelik gözlemlerinin, sahada çalışan sağlık

çalışanları tarafından teyit edildiği ifade belirtildi. Batman Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu'nun kentteki merkez ve ilçelerinde bulunan ASM’lerindeki aile hekimliği birimleriyle 4 /5 /6 Kasım tarihlerinde izlem verileri üzerinden yapmış olduğu çalışma sonucunda;  Günlük tespit edilen tahmini yeni vaka sayısı ortalama 153 olarak bulunduğunu belirtilen ortak basın açıklamasında şöyle denildi. " Bu sonuca ,çalışmaya katılan (merkez ve beş ilçedeki) toplam 195 aile hekimliği biriminden 120 birimin verileri ile yapılan bilimsel analiz sonucunda ulaşılmıştır.  Elbette ki olması gereken; Bu verilerin büyük bir emek ile günlerce süren bir çalışma sonucunda değil de, süreci yöneten kamu idaresince daha da detaylı bir şekilde paylaşılmasıydı. Bizlerin, şeffaf bir şekilde paylaşılacak olan bu veriler üzerinden, sürece, bilimin rehberliğinde, daha fazla katkı sunmamız, pandemi yönetimi açısından en doğrusu olacaktı.  Unutulmaması gerekir ki, İlimizde 1 Haziran öncesi Ramazan Bayramının hemen öncesinde yapılan resmi açıklamalara göre, günlük tespit edilen vaka sayıları 5’lerin altına düştüğü ifade edilirken, 1 Haziran sonrası ‘’bilimsel veriler ışığında kademeli, yerellerin özgünlükleri göz önünde bulundurularak ve toplum sağlığı öncelenerek adımların atılması" yönündeki uyarımız gözardı edilmiştir." (Furat Turğut)

Etiketler:
Sende Yorumla...